| Georgian22 a întrebat:

Salutare, am si eu o întrebare legata de domeniul auto.
Am un renault clio 1.4, din 2003, nu l-am mai pornit de 3 ani, a pornit rapid dar mergea din cand in cand in 3.
Am comandat alte bujii (astea noi sunt cu aproximativ 5, 6 mm mai lungi, nu stiu daca afectează).
Le-am pus pe cele noi, cand se baga un vecin sa-mi spuna ca dupa atâta timp, fișele sunt uscate, asa ca i-am dat cu wd40. straight face
Am pus fișele, cand invarte da numai pornește, in scurt timp se duce si bateria...
Am uscat fișele cu bețișoare de urechi, le-am pus pe blocmotor si nici o fisa nu mai da scânteie (gen bujia).
Tin sa menționez ca nu prea sunt in domeniu, daca nu am explicat bine.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai lungi cu 5-6mm?
Daca sunt mai lungi in partea filetata, le loveste pistonul si nu mai porneste motorul, bonus iti cam strica filetul din chiulasa, eventual crapa si pistoanele de la impact.
Daca sunt mai lungi in exterior, spre fisa, nu-i problema.
Gestul cu WD40 pe fise e o porcarie. Fisele umede "fura" scanteia.
Cat despre depanare... Cauta pe cineva cu rabdare, sa-ti explice. Eu nu mai am la nivelul ala laughing
Consider ca ori iti place mecanica si inveti singur tot, ori platesti un mecanic. Nu merge sa inveti meseria doar la nevoie, si in rest sa nu te intereseze.

| IceRope a răspuns:

Cumpără bujii și fișe conforme cu cele existente, după marca și modelul mașinii, nu după sfaturile vecinilor. Mergi cu talonul la magazinul de piese auto și comandă-le. Succes.