| Andrey550 a întrebat:

Salutare am si eu o problema! Am un Scuter 2t 49cc Gillera Runner din 2005 si azi dimineata l-am pornit la pedala a stat 3 secunda si s-a oprit pe urma nu a mai pornit deloc sm scos bujia de 3 ori am curatat-o am jmirghelit-o i-am dat la pedala si tot nu porneste! Bujia se uda si scuterul vrea sa porneasca da nu porneste! Ce sa fie de vina sau ce as putea sa i fac sa porneasca macar 1 data! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| motobiz a răspuns:

Curata i si filtrul de aer poate ste imbacsit de praf, curatai carburatorul, suflal bine cu un compresor, apoi scoate bujia curat o si usuc o bine si dupa ce ai facut toate operatiunile astea pana sa montezi bujia da i la pedala de vreo10 ori sa se duca toata benzina ne arsa din carter apoi pune bujia si dai la pedala de doua trei ori fara contact pus pune apoi contactul si la a doua pedala a luat o sigur ...rabdare si se rezolva nu te gabii ca nu rezolvi nimic

5 răspunsuri:
| Fitzos_Ady_1995 a răspuns:

Verifica carburatorul suratal putin poate sa fie infundat sau poate iti vine prea multa benzina de accea iti uda bujia umbla la reglajele carburatorului si regleaza amestecul de aer si benzina sa intre mai putina benzina succes

| Andrey550 explică (pentru Fitzos_Ady_1995):

Da dar faza e ca ieri a pornit din prima pedala si al automat iar azi deloc

| Fitzos_Ady_1995 a răspuns (pentru Andrey550):

Atunci e carburatorul de vina

| Andrey550 explică (pentru Fitzos_Ady_1995):

Da benzina vine da nu i da suficient curent sa o porneasca si ieri toata ziua am mers bine la sfert de buton si azi dimineata cand sa il pornesc a pornit si a stat 3 sec si s-a oprit

| Andrey550 explică (pentru motobiz):

Mersi exact asa am facut doar ca am curata filtrul si am scos bujia si a pornit la prima pedala

| motobiz a răspuns (pentru Andrey550):

Curata i si filtrul de aer poate ste imbacsit de praf, curatai carburatorul, suflal bine cu un compresor, apoi scoate bujia curat o si usuc o bine si dupa ce ai facut toate operatiunile astea pana sa montezi bujia da i la pedala de vreo10 ori sa se duca toata benzina ne arsa din carter apoi pune bujia si dai la pedala de doua trei ori fara contact pus pune apoi contactul si la a doua pedala a luat o sigur ...rabdare si se rezolva nu te gabii ca nu rezolvi nimic