| stivy90 a întrebat:

Salutare.Am si eu o problema cu Opel Vectra B Caravan 1.6 16 valve. Am dus masina la un mecanic sa imi schimbe radiatorul si de cand l-a schimbat ventilatorul porneste foarte des si la cald si la rece. Mentionez ca temperatura nu imi urca mai mult de 85grade si porneste la mai putin de 3-4 km mers normal si cu clima si fara clima pornita. Inainte cu radiatorul vechi nu se intampla asa ceva pornea doar daca mergeam sportiv cu ea turata. Daca stie cineva de la ce ar putea fi? Multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uita-te la bulbul de pe radiator (termocupla), vezi cate fire are. Daca e cu 3 fire, foarte posibil sa fie ventilatoare cu doua trepte, iar prima treapta porneste de pe la 65-70 de grade in radiator, pentru a preveni supraincalzirea, iar a doua treapta pleaca tarziu, pe la 95 sau chiar 100 de grade. Opel are regimul de temperatura foarte sucit, fata de alte masini, in special pe modelele vechi.

| stivy90 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da asa este 3 fire are.Doar ca inainte cu radiatorul vechi nu pornea asa repede.