| anonim_4396 a întrebat:

Salutare am si eu o problema cu scuterasul, nu a mai fost pornit de cateva luni si... nu mai porneste.
-are scanteie
-am curatat bujia
-am schimbat segmentii
-am pus distributia la punct
-am schimbat supapele
-am pus benzina in capul pistonului
-am scos benzina veche si am bagat benzina noua
si nu porneste nici de al dracu

5 răspunsuri:
| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns:

Verifica forte bine instalația bujie cdi bobina inducție poate nu ai pus distribuția bine la punct ai greșit ceva pune alta bujie daca da scânteie nu înseamnă ca si ie buna e ca si focul tu vezi o flacara mica dar nu te încălzești bujia se uda compresie ai încearcă sa pornești fara nici un consumator daca ai baterie ia bornele prima data vezi bujia se uda desfa carburatoru/ filtru de aier filtru benzina curatale vezi rezervoru are mizerie daca ai in zona ta rompetrol ia benzina de la ei si eu am avut probleme de când am schimbat benzina altceva. Daca vrei ținem legatura si eu am scuter si îmi mănâncă zilele.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Moni_Moni_Si_Dani_1980):

Salut bujia e noua, cdi-ul e bun am3 bucati si toate bune,filtre aer si benzina noi,cand dadeam sa il pornesc smucea puternic si murea si a spart capacul pedala, am desfacut chiloasa si avea un arc foarte tare pe supapa de evacuare am schimbat arcurile, supapele si semeringurile, dar acum trebuie sa iau o bormasina sa il pornesc ca sa nu mai stric alt capac de pornire, ps motorul are decat 3500km, e luat de pe alt scuter si pus pe al meu care avea 6000 dar fisurasem carterul de la o lovitura puternica

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

La bormașină pornește sau acum ai de gând sa încerci încearcă bujia umejeste o hârtie si pune-o in capul bujiei vezi se aprinde. Cum zici si tu cu km nu are nici o treaba al meu are 8527 si pornește la sfert daca pedala merge bine sau bateria buna, bobina de inductie, socu poate nu lucrează am pățit tind sa cred ca undeva la bujie sau carburator sunt probleme bujia se uda sau e uscata compresia cum e? Căuta pe rand posibila defecțiune.
Bujia, socu, carburatoru, compresia, ajunge benzina in carburator? Magnetou, releu pornire după ce zici tu eu pe acolo zic bujie, carburator, soc.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Moni_Moni_Si_Dani_1980):

Inainte cand aveam probleme tot la bormasina il porneam pana il reglam,dar s-a ars bormasina de ceva timp, de udat uda bujia si inca o uda calumea, bujia e ca noua, am pus-o la aragaz, cu bricheta antivant, de curentat curenteaza ca am tinut-o in mana si am dat o pedala si pisca calumea cum trebuie sa piste
Oricum deocamdata nu umblu la el astept sa ai cumpar bormasina si eventual un carburator si te tin la curent cum am rezolvat

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Pune scrum de țigară in cap la bujie desfa carburatoru sa nu iei altul degeaba si lateral lângă soc mai strânge șurubelul ala si eventual desfă socu si fa compresie cu degetul.