| andrei1111234 a întrebat:

Salutare, am si eu un Ford Focus Mk1 din 2003, sunt multumit de ea chiar daca mi-a facut unele probleme dar astazi m-a socat....deci am fost azi de dimineata la munca cu ea bine mersi, am venit acasa si acum pe seara cand am vrut sa o pornesc nu a mai vrut, pur si simplu.....am schimbat toate rezistentele din bord, filtru de benzina ba chiar am demontat si pompa de benzina si tot asa face, m-am gandit sa nu fie de la releu sau de la calculator ca in rest nu are de la ce sa fie fiindca le-am luat pe toate de la cap la coada si le-am verificat pe rand. Daca nu ii dau de cap am decis sa o duc la o service sa ii fac o diagnoza, astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Trebuia sa incepi cu diagnoza.
Deja ai irosit o suma de bani, suma pe care o puteai da pe o diagnoza si acum stiai ce are masina, sau, mai mult era si reparata, si sa nu mai spunem de timpul irosit.

Data urmatoare cand intampini o problema de acest gen, incepi direct cu o diagnoza, eventual iti cumperi tu o interfata de diagnoza sa-ti fie mai usor.
Odata efectuata diagnoza, poti incepe cautarea/remedierea defectiunii folosind informatiile primite.
In lipsa unei diagnoze, poti ajunge sa schimbi tot motorul si sa constati ca de vina era un o mufa oxidata.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat