| ZciprianI a întrebat:

Salutare, am un ford focus 2 din 2005 motor de 2.0 diesel 136 cp si am o problema. Am mers cu ea vreo 20 km si dupa aia mi s-a oprit dintr-o data si nu mai porneste, adica cand bag contactul se aprind toate becurile, se sting si acum de la kilometraj imi urca pana la 20 km/h si scade la 0. Dupa aia si cand dau sa-i dau la automat nu invarte, nu scoate niciun zgomot, ce poate avea, poate fi dusa o siguranta de la panoul de sigurante? Mecanicul mi-a spus ca este de la partea electrica, dar nu stie nici el exact ce are, ma puteti ajuta va rog?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la ford sa vada ce are altfel mergi la alt mecanic si no sa gaseasca nici ala cauza si pierzi bani

| Adrian5575 a răspuns:

Ceva pe partea electrica sau a sarit distributia si s-a blocat motorul... Daca nu vezi masina, e cam greu de ghicit. Trebuie pus un tester pe masina si verificata cureaua de distributie.

| ZciprianI explică (pentru Adrian5575):

Pana la urma a pornit dar acum de ex cand nu am cheia in contact si pun pozitile sau pun farurile se pune automat contacul si se aprind becurile fara sa bag eu cheia si sa invart