| Mariobmb a întrebat:

Salutare, am un opel astra g, aseara am virat maxim pe loc si am lasat rotile asa, cand m-am pus din nou la volan sa iau de el sa indrept rotile, s-a ingreunat deodata si asa a ramas... S-a dus servo, acum cand rotesc stanga / dreapta se aude un scartait la volan, un zgomot ciudat ca un claxon dar foarte incet. Poate fi dusa caseta de directie? Tin sa mentionez ca am luat o bordura inainte cu 10 minute de a mi se intampla chestia cu volanul. Multumesc!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Verifica daca ai fluid in bidonu de la directie, sa nu fi ramas fara fluid si de aia sa faca asa.De regula cand iei stanga maxim mai se pierde din fluidul ala,asta daca tot tii asa volanu strans la maxim.
Caseta aia ce spui tu,sau cel putin nu stiu exact la ce faci referire,dar piesa aia nu se defecteaza asa de usor,nici daca nu ai fluid nu se strica.
De defectat se poate defecta pompa,deci verifica daca ai fluid si daca ai,atunci ar putea sa fie pompa de vina,nu mai baga.
Pompele astea hidraulice is foarte proaste,la orice masina, se duc destul de usor.
Dar se pare ca or sa fie inlocuite de directia electrica caqre e sfanta laughing nu mai zgomote, nu mai fluide, pompe rahaturi.
Pompa asta hidraulica facea zgomoto ciudate? Ma refer daca ai fost linga motor, capota ridicata, se auzeau zgomote altfel decat normal?
Dar mai mult ca sigur s-a dus popa daca e cum spui.

| Mariobmb explică (pentru relian):

Am directie electric-hidraulica, da, acolo sub capota scartaie cand iau de volan. am mai pus ulei, tot degeaba. Acum.ori pompa ori caseta de directie este dusa.

| relian a răspuns (pentru Mariobmb):

Directie electrica hidraulica adica? Daca ai pompa atunci directia nu-i electrica, nu stiu despre ce anume vorbesti tu.La cea electrica stiu sigur ca nu mai exista nici o pompa nimic. Daca ai pompa hidraulica aia e de vina cu siguranta nu caseta ce spui tu.
Cand pompa se duce, directia se va misca mecanic, adica ce rotesti tu de volan, va merge f greu, dar ma merge.
Daca scartie sub capota si nu sub motor atunci e pompa.Caseta ce spui tu se afla sub motor,sau cumva la nivelul de jos al motorului asa ca asezare,pompa de regula este sus la motor, sau la mijloc cumva, actionata de cureaua de accesorii cum ziceti voi.
Daca nu te pricepi nici macar sa verifici duo la cineva priceput, asa aici nu rezolvi nimic, doar daca te pricepi asa cat de cat da ai putea sa intrebi.
Pompa daca ai, atunci ai si un mic bidonas cu fluid hidraulic.Desfa capacu acelui bidonas si cu o lanterna ceva priveste in interior,iar cineva in timpul asta sa roteasca de volan, asa o sa vezi daca in acel bidonas vine fluid, cumva ar trebuie sa se miste sa faca stiu si eu ce, iti dai tu seama cand privesti, Nu se intampla nimic daca scoti capacu la acel bidon.
Asa vezi daca pompa baga, plus auzi si mai bine de unde anume vine acel zgomot.