| DaniiJDK a întrebat:

Salutare, am un Opel Astra G Hatchback din 2003, 16 16v. Am o problema cu inchiderea centralizata, nu mai mergea din telecomanda si cand bagam cheia in butuc inchidea/deschidea doar una soferului. Am gasit o siguranta de 20 A (chiar identica cu aceea, si am introdus-o in tabloul de sigurante unde ii era locul (vazand pe cartea tehnica) ). Chestia e ca a mers acea siguranta si am putut inchide si deschide masina din telecomanda, incercand si faza cu butucul dar inchidea si deschidea toate usile. Totul a durat 3 minute, si iar nu mai mergea, am scot siguranta si am vazut-o arsa. Care este remediul? Mentionez ca acea siguranta care am bagat-o era una gasita la intamplare, nu cumparata dintr-un magazin de specialitate. Va multumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Du-te la electrician, sa depisteze scurt-circuitul. Poti lua foc, daca dai de o siguranta proasta, care nu se arde la timp.

| DaniiJDK explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am rezolvat problema acasa. Erau firele care traversau prin usi (erau desfacute) + siguranta noua si merge stas!

| OldSoul a răspuns:

Probabil ai un scurt undeva pe instalatie.