| George0 a întrebat:

Salutare!
Am un Opel Astra G și aș dori să îi scot radio din locașul său însă nu reușesc, am incercat diverse metode: cu doi electrozi indoiți și băgați în acele 4 locuri de tragere, prin desfacerea magaziei de CD-uri, am incercat sa dau consola jos și jucam reusit, nu știu ce să ii mai fac, am tras însă degeaba. Cunoaște cineva o persoana priceputa, as dori un număr de telefon?
Locuiesc in Judetul Bacău orașul Bacău.
Am incercat sa scot si consola, însă nimic, tine in partea casetofonului și nu pot sa scot consola, m-am gândit că daca scot consola îmi va fi mai ușor să scot casetofonul, însă nu reușesc, am reușit să scot din partea magaziei de CD-uri și partea de sus la navigație, însă nimic.
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Uita te cu o lanternă ca sigur are șuruburi pe care nu le ai desfacut, numai după ce desfaci toate șuruburile in care este prins îl vei putea scoate foarte usor.Deci caută uita te atent.

| George0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acele 4 șuruburi ale sale sunt desfăcute, nu am mai văzut niciunul.
Am tras și nu se clintește.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu electrozii îndoiți îl scoți, trebuie să te uiți pe net la forma sistemului de blocare, ca să înțelegi cum trebuie băgați electrozii.
O a doua persoană te-ar putea ajuta împingând casetofonul din bord, cu mâna băgată prin locul spațiul lui de depozitare de sub el, sau al magaziei (ce ai tu acolo).
Iese destul de greu din bordul ăla, m-am chinuit și eu.

| nicu991 a răspuns:

In functie de marca acelui radiocasetofon exista niste chei care deblocheaza clemele din interior ce tin carcasa fixata in rama metalica din interiorul bordului.
Cauta-ti modelul de casetofon pe net si vezi cum arata acele cleme, apoi faci "cheie" din ce gasesti.

| George0 explică (pentru nicu991):

Am inteles, mersi, am sa vad ce pot face.
Poate pot sa găsesc la un magazin de piese auto sau nu știu, sper sa aibă legătură.