| dinuionutdaniel a întrebat:

Salutare,
Am un Opel astra h 1.6 z16xep 2006, am o problema la ea. Când o scot din viteza și o las pe gol începe și se turează singura de 3-4 ori se duce pana in maxim 1200 ture, mi s -a întâmplat și staționând cu motorul pornit sa se accelereze singura. Care ar fi cauza?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Ykuzo a răspuns:

Trebuie curățată o piesă. Fugi cu ea la un mecanic.

| dinuionutdaniel explică (pentru Ykuzo):

Ce piesa ar trebui? Ma gandesc ca ar putea fi și bujiile de scânteie, și as vrea sa le schimb are 126000 km și nu s-au schimbat niciodată.

| Ykuzo a răspuns (pentru dinuionutdaniel):

Dacă în caz că nu ai rezolvat problema după atâta timp, piesa de care vorbeam se numește "clapetă de accelerație". Aceasta este "buba" în majoritatea cazurilor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa fie motorasul de relanti.
Martorul galben "check engine" e aprins?

| dinuionutdaniel explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am martorul acesta aprins nu am nici un martor / eroare. doar aceasta problema o scot din treapta și are momente când se turează singura de 2-3 ori. am auzit poate fi și clapeta.