| demonady2 a întrebat:

Salutare
Am un Opel Astra h din 2005 și am o problema cu vitezele. Atunci când pornesc motorul și e rece, calc ambreajul dar nu-mi intra in viteze. După ce se încălzește motorul intra in viteze fara nicio problema. Țin să precizez că pedala până aproape de jumate merge in gol după cupleaza. Oare ar trebui sa schimb kitul de ambreiaj? Unii mi au spus că trebuie aerisit. PS : la rece intra in viteze.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aerisit si posibil schimbat uleiu de la cutia de viteze

Bula
| Bula a răspuns:

Este problema si de fenomenul dilatare /condensare din cauza temperaturii, dar si de materialele folosite.
Sistemele hidraulice (ca si caloriferele) trebuie aerisite periodic, deoarece aerul nu permite crearea unei presiuni suficiente, iar uleiul devine mai vascos la frig.
Ca urmare aeriseste sistemul si completeaza uleiul.