| MariusDumitru92 a întrebat:

Salutare!
Am un Opel insignia 2012 cdti 2.0 cdti 131 cp. Motorul nu mai accelerează când se încălzește. Știe cineva de la ce ar putea fi?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, esti prea sarac pentru ea laughing
Ti s-a tot raspuns la intrebarea asta, si tot n-ai strans bani de service. Singura sa stii ca nu se repara.

| RxTx a răspuns:

Segmenții uzați, resegmeneteaza motorul,
schimba si filtrul de aer
schimba si uleiul
schimba si benzina dă-o de pomana motorina ce ai tu acolo ca e posibil sa fie de proasta calitate sa isi mai fi pierdut cifra octanica.
pune 3% ulei in amenstec in combustibil acum inainte sa schimbi segmentii si daca merge si trage tare atunci inseamna ca ai segmentii uzati rau si trebuie neaparat resegmentat
oricum daca tot umbli la motor schimba si ambreajul

| Moldoveanu15 a răspuns:

Probeleme pot fi multiple, iar situatie poate sa fie destul de grava.
Pune un tester si nu mai te deplasa pe distante lungi cu masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Moldoveanu15):

A pus deja tester, dar omul n-are chef nici sa se apuce de mecanica, nici sa plateasca un mecanic :))
https://www.tpu.ro/......are-p2458/

| Antton a răspuns:

Verifică senzor temperatură motor sau senzor ax cu came senzor volanta sau actuator turbina, verifica turbina dacă rulează perfect