| CASTRAVETE112 a întrebat:

Am un Touran din 2004, 1. 9TDI. A avut ceva întreruperi în mers acum câteva săptămâni. Abia azi i-au revenit intreruperile. Sunt destul de intense. Se produc atât la ralanti cât și în accelerare. Care ar putea fi cauza? Precizez că s-a aprins un martor in bord: "check engine"!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți face simplu și fără complicații o reinstalare a softului computerului de bord. Posibil : Sunt mulți senzori ce pot păcăli softul - de unde și intreruperile amintite

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci diagnoza, vezi ce vrea sa iti spuna masina.
Problema ar putea fi chiar de la alimentare: pompa rezervor, filtru sau conducte.
Mai mult nu pot recomanda, daca nu vad masina.
Ignora aberatiile precum rescrierea softului, ala nu se modifica/sterge peste noapte.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Mai mult nu pot recomanda, daca nu vad masina"?

nu te lua după toți neaveniții, fă ce-ți zic, n-ai numai de câștigat! pot să-ți explic și de ce dar intreabă-l pe cel ce dispune de softul in cauză

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Stii, daca s-ar pune diagnosticurile in baza discutiilor cu proprietarul, nu ar mai exista inginerul care face constatarile inainte si dupa intrarea in service (deviz, etc).
Stiu ca la VAG sunt o caruta de probleme 'informatice', dar intreruperea in sarcina si la relanti, poate fi numai de natura fizica, probabil mecanica.

| CASTRAVETE112 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De la senzorii MAP/MAF nu poate fii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CASTRAVETE112):

Vezi pe diagnoză ce eroare ai, de acolo pornesti.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"| NoTurbinaNoGood: intreruperea in sarcina si la relanti, poate fi numai de natura fizica" - e părerea ta, păstreaz-o!

ps - RALANTI

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Eu nu ți-am cerut nici o aprobare.
Ce aparatura folosești la adaptări?

| kb9 a răspuns:

Mergi la un mechanic. Poate sa fie din mai multe cauze si plus, mai bine nu te-ai lua dupa unele sfaturi de pe TPU ca ajungi sa-ti iei una noua, din nou, mergi la un mechanic!

| CASTRAVETE112 explică (pentru kb9):

Nu mă iau, dar o părere nu strică.