| Peiciu a întrebat:

Salutare, am un Vw Bora din 2000, motor 1.9 TDI 116 cai, cod AJM si dupa 100 km/h incepe sa nu mai traga, cu greu mai atinge 2000-2005 ture, cred ca se numeste Limpmode sau ceva de genul problema, daca opresc motorul si il pornesc iar isi revine, dar cand trec de 100-110-120 face la fel, ceva idei? Tin sa mentionez ca am pus un tester pe ea si mi-a aparut eroare doar la un injector, masina nu scoate fum, nu consuma ulei!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Verificat turbina, limp mode de acolo vine. Daca e defecta se inlocuieste, reparatia nu va tine e ca si cum ai carpi niste pantaloni rupti.
E bine sa schimbi si acel injector, dar apoi trebuie facuta calibrare daca nu ma insel, sau cel putin intrebi daca pui un injector original daca necesita ceva software sau se calibreaza singur ECU in momentul in care se pune acel injector.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce eroare are injectorul? Poate el declanseaza limp mode.
Fenomenul pe care l-ai explicat tu, de obicei vine de la geometrie blocata/actuator defect, iar cand ajungi pe la 120km/h se depaseste presiunea maxima pe care o poate inghiti motorul, iar pentru a nu se intampla ceva cu motorul, se limiteaza (limp mode), pana la urmatoarea repornire.
Dar cand e de actuatorul/geometria, de obicei ai o eroare "positive deviation".
Ce "tester" ai?

| GouDidodino a răspuns:

Verifica actuatorul de pe turbina, am avut aceeași problemă tot la un AJM si acolo o a fost problema

| Peiciu explică:

2500*