| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salutare, am un vw jetta 1.9 2006. Am o problema mai de o luna cam așa in timp ce mergeam era și iarna dintr-o data mi s-au aprins senzorii de la ASR și ESP, dupa un timp mi s-au stins, de atunci totul ok. Azi am pornit mașina dupa 1 săptămâna ce a stat nepornita, nemișcată și iar s-au aprins senzorii. Oare ce sa fie si costuri aproximativ?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Senzorii nu se aprind, ca ar fi luat foc masina. Se aprind indicatorii din bord, care indica o problema la ABS (nu ASR), si ESP.
Atunci cand se aprind amandoi, poate fi de vina un senzor de rotatie de la oricare roata. Poate fi defect, poate fi cablajul intrerupt, mufa oxidata, pozitia senzorului deplasata sau pinionul/banda pe care trebuie sa o citeasca, nu mai sunt intregi.
Dar fiind vorba de un "vulzvagin", e posibil sa fie un defect electric, ca astea-s al naibii de bune. Este un senzor sub coloana de directie, ala cedeaza cam o data la 6 luni, si drept consecinta lesina ABS si ESP. Majoritatea utilizatorilor de VW declara ca nu sunt deranjati de becurile aprinse in bord, ajung cu furajele la oi in acelasi "confort si rafinament". Daca tu ai chef sa o repari... Fa o diagnoza, si vezi ce senzor trebuie sa schimbi: de roata, sau "de volan".
Costuri... Nu stiu cum sa estimez, daca vrei sa rezolvi problemele electrice ale unul Vulzvagin vorbim de costuri lunare, ca nu e masina, sa o repari o data, si sa nu mai ai treaba. Faci abonament la service, le dai banii in avans pe aceeasi piesa, ca o sa mai ai nevoie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

LE: M-am grabit, la modelul tau nu mai e acolo senzorul, e sub scaun.
Fa diagnoza, s-ar putea sa fie un senzor de la roata.