| Jipa95 a întrebat:

Salutare! As dori sa achizitionez o masina noua prin programul rabla 2021. In momentul de fata detin o skoda fabia din 2002 pe care o detin de 1 an. Ideea este ca noua masina o doresc prin leasing si sunt putin nedumerit in ceea ce privesc ratele. Spre exemplu pentru Noul Logan Essential ECO-G 100 (o sa va atasez si un print screen), voi plati o rata incepand de la 56E pe luna?
https://imgur.com/bH7c5yM

Pentru cei care ati mai cumparat o masina noua prin programul rabla, va rog frumos sa imi povestiti care si cum sunt procedorile, ratele, etc.

Va multumesc frumos!

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu ma pricep la ce ai intrebat referitor la leasing asa ca nu voi raspunde pe partea asta, dar tin sa te felicit ca esti un om cu capul pe umeri si preferi sa iti iei o masina noua chiar si Logan si nu esti precum meltenii de rand care prefera o vechitura nemteasca in detrimentul unei masinii mai low cost dar noi.
La rabla ti se scade 1500 de euro din totalul masinii noi, deci dai skoda la remat si primesti 1500 de euro pe ea.
Masina pe care o iei in leasing sa zicem pe 5 ani de zile daca ea costa 8000 de euro in final va costa mult mai mult, ca deah asta e leasingul, dar oricum te ajuta rabla.NU am citit daca e inca valabil dar banuiesc ca esti mai informat pe tema asta si inca e valabil programul rabla.
Ti-o spune cineva care a avut multe masini noi si la 16.000 euro dar si la 24.000 euro bucata. si doar noi putem sa apreciem noul, restul apreciaza tigaia nemteasca cu 500.000 de km reali dati de samsar la 180.000 dar ce sa-i faci cand esti prost si iti ia fata trapa si interiorul din piele happy
Ai sa intalnesti si in viata reala chestii de genul eu de banii astia imi luam VW cutare sau ford cutare happy
Asta am patit si eu de la lake care tot asa e fan VW de astea la mana a 10-a si mi-a zis ca de +20k euro cat dadusem eu pe masina mea el isi lua nu stiu ce bmw, mentalitatea de oameni idioti ce sa le ceri.
Ca daca ai bani de o caruta aia e dar sa te mai si dai mare ca caruta ta e mai buna decat caleasca altora asta e prostie.

| Jipa95 explică (pentru Simpatic):

Ok, nu ai inteles prea bine, este in regula, nici eu nu m-am exprimat prea bine si nu cunosc prea multe, dar daca ai putea sa-mi spui care ar fi rata prin programul rabla pentru noul logan ( acces ) acela cel mai ieftin spre exemplu ( pleaca de la 8.700 E ). Deci este vorba despre un model chel.

| suntserios a răspuns (pentru Jipa95):

Pai din aia 8700 scazi tichetul de la rabla si ramai cu vreo 6500 euro. La un leasing pe 5 ani, depinde de unde iei leasigul probabil rata ar fi undeva intre 110 si 150 euro pe luna.

| Simpatic a răspuns (pentru Jipa95):

Pai tu ai zis de varianta G-100 care inteleg ca e o varianta pe GPL, prin programul rabla cu cei 1500 de euro scazuti vad ca are un pret de 9130 de euro si incepand de la 56 euro/luna -acesti 56 de euro pe luna ma gandesc ca sunt sub forma de finantare deci cum vrei tu sa cumperi prin leasing, dar va fi mai mult de 56 euro in realitate, depinzand in cate rate dai banii inapoi plus evident comisionul sau cum se numeste dobanda leasingului.
Cel mai bine e sa-i contactezi pe dealerii (reprezentanta) Dacia-Renault de la tine din judet si te vor lamuri.
In final peste 56 euro pe luna va fi rata, nu uita insa ca pe leasing prima rata e mai mare decat celelalte si faptul ca ultima rata (reziduala) e mai mare decat celelalte.
Pe langa asta nu stim si ei nu mentioneaza pe ce perioada de finantare e rata de 56 euro/luna poate fi pe 5 ani, pe 7 ani, pe 3 ani!? Astea sunt detalii de discutat cu ei.

| Simpatic a răspuns:

@ suntserios:

Nu ai ce sa mai scazi din pretul afisat, pretul afisat acolo este prin programul Rabla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te inseli Simpatik. Ofertele cu rable sunt sub 8700 euro. 8700-8900 e pretul de baza fara reduceri a lui Sandero.

Si Simpatikule, in ziua in care te ai decis sa imi dai ignore inseamna ca ai hotarat sa nu mai vorbești cu mine. Asa ca gura mica.

| sierra1 a răspuns:

Iei mașina pe firmă?

| Jipa95 explică (pentru sierra1):

Nu.

| sierra1 a răspuns (pentru Jipa95):

Atunci o iei in rate nu in leasing

(ofertă destinată persoanelor fizice, supusă unor termene si condiții, valabilă în perioada 1- 31 august 2021)

și rata e cât spui dar cu un avans de juma' din prețul mașinii