| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa achiziționez o mașina. Îmi place foarte mult. Nu dau detalii deoarece nu asta contează. Mașina are în carte motor 2, 0 și seria motorului pansonată. Pe mașina este un 3, 0. Mașina are itp-ul făcut de 3 săptămâni. Problema este alta, oare eu reușesc să-i fac ITP-ul? Mie mi-ar conveni așa, deoarece nu mai plătesc 2, 500 lei impozit. De RAR mă feresc, iar Politia nu are ce sa facă in acest caz. Voi ce ziceți? Merita? Din ce stiu, in caz de accident nu despăgubește asigurarea nimic în acest caz. Aștept cât mai multe sfaturi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Asigurarea nu despagubeste victima in caz de accident & platesti tu deci nu merita

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Politia nu este in masura sa verifice datele motorului. Nici asigurarile nu am auzit vreodata sa verifice seria de motor.
La ITP evident ca pe bune nu poți trece. Totusi, am fost la Drag Race si 95% din masini erau inmatriculate...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu vei reusi sa faci itp ul. Ca sa nu mai zic ca e de penal sa ai acte false la masina.

| Digikey a răspuns:

Este suficient sa-i numere pistoanele, in loc de 4 ai 6.
Si dupa sunet iti dai seama ca sunt 6 pistoane.
Orice politist iti poate ridica talonul daca are suspiciuni.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu nu as lua masina asta. Nu trebuie sa fii mare cunoscator in masini ca sa iti dai seama ca motorul tau are 6 pistoane nu 4. Si mai e o chestie si nu te supara pe mine, dar daca pe tine te deranjeaza impozitul ala, presupun ca nici intretinerea la acel motor 3.0 nu ti-o permiti. Adica sa presupunem ca e un 3.0 TDI de la audi si iti pica volanta si ambreiajul. Cam 4000 lei doar piesele + manopera. sau trebuie sa ii schimbi distributia ce e 2000 lei + manopera. Personal nu as lua masina, mai ales daca zici ca nu are actele ok. Eu in locul tau as lua ceva 2.5 in 6 pistoane de la BMW (fie diesel sau benzina). asa ai si un impozit mai de doamne ajuta si ai si puterea unui motor in 6 pistoane. Bafta!

| RaduRobertRO a răspuns:

Din ce stiu eu parca seriile trebuie sa fie cele din acte. Nu mai stiu legislatia noua, dar. mai bine stiu cei de la RAR.

| LotruNegru a răspuns:

Pentru toti care ati raspuns, era vorba de un BMW superb in care s-au investit foarte multi bani, peste 10k €. Nu era vorba sa nu pot intretine motorul, era chestia ca așa e mașina cu acel motor, nu pot sa-i spun sa schimbe motorul pentru a fi ok cu actele. Cine o vrea așa bine, cine nu, nu. Nu ar fi o problema cu actele la ITP, dar cel mai important, nu despăgubește asigurarea, ceea ce este foarte nasol.