| Whipperx1 a întrebat:

As vrea sa achizitionez un vw golf 6. Bugetul meu este undeva la 5000 de euro (max 5500). As dori cateva sfaturi in legatură cu acest model, in special ce motorizare sa aleg.

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Pe benzina cel mai reusit este cel 1.6 MPI. Practic este acelasi motor aspirat de pe golf 4 si golf 5. Motor fiabil dar lipsit de putere si consuma 10-11 in oras. Daca vrei ceva cu turbina atunci cel 1.4 TSI 122cp e decent dar eu personal as schimba lantul si intinzatorul la distributie sa stau linistit. Motoarele acestea sunt cunoscute datorita faptului ca se rupe distributia si practic ai nevoie de motor nou, in rest e motor decent si ai si cai/cuplu. Daca vrei ceva diesel as merge pe cel 2.0 TDI 110cp sau 2.0 TDI 140cp. Exista si motorul de 1.6 TDI dar las evita fiindca are destule probleme. Golf 6 in general e considerata o masina slabuta calitativ si personal as evita modelul acesta. In bugetul tau as merge pe Megane 3, Kia ceed sau i30.