| AltNimeniAltul a întrebat:

Salutare!
Aș vrea să cumpăr o mașină și mă gândeam dacă să cumpăr o mașină second-hand ( gen Audi A4, 2006-2007 ) sau să cumpăr o Dacia MCV nou nouță ( în rate ).
Voi ce părere aveți și ce îmi recomandați?

P.S.: Sunt începător, nu am carnetul de mult timp dar am condus câteva mașini până acum și mai slăbuțe dar și mai puternice ( 2.5 bi-turbo ) și totuși nu știu ce să zic de 1.5 dCi-ul loganului... mi se pare că totuși acei 90 CP ( chiar dacă sunt destui ) sunt totuși puțini... big grin
Și nu, nu m-aș aventura în curse prostești pe drumurile publice sau alte minuni.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici una nici alta... desi sunt fan masini noi (chiar si Dacia) vs masini sh MCV mi se pare o masina urata din punctul meu de vedere si avand in vedere ca esti incepator din banii de MCV nou iti poti lua un sh mai nou decat audi ala...

| relian a răspuns:

Vezi cit costa fiecare, dar nu te uita numai la pret la aia noua, ca pretu nu ala este daca spui de rate.Deci afla pretu total, adica la filnal cit vei plati, cred ca intelegi ce zic si apoi vezi ce dif de pret is.Dar o dacia ce spui tu noua si de-ar fi din anul 2030 si tot nu s-ar apropia de un audi chiar dei din 2006 laughing cam asta este diferenta ca si mamsina vorbesc.Adica o dacia va ramane o dacia si p[este o suta de ani adica un rapan de masina.Bine acum poti nimeri un audi sa iti manince zilele, dar chestia este sa mergi si sa stii ce sa verifici cum sa verifici la o masina.Si daca spui cp nu conteaza cum adica is totusi putini? Asa mai toate masinile din ro is cu cp putini cel putin majoritatea de aia si consumu e redus.Deci daca stii ces alea rate ia ce-ti place. Daca nu conteaza pretu atunci ia un audi dar a6 nu a4.A4 is ele bune dar mai apar si probleme la eleasa si din senin. Dacia numa cand aud nu prea stiu ce s-a zic, de altfel cand aud de orice masina frantuzeasca nu-s curios laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Simplegirlbb a răspuns:

Consider ca nu merita sa iti cumperi masina in rate. Ia-ti Audi. Si eu dau traseul in 9 februarie si o sa optez pentru un Audi A4. Ia decizia care te avantajeaza.

| grubyyy a răspuns:

Ia-ti un audi tata...masina second hand una buna de preferat nemteasca daca te, temi de cai prea multi ia-ti ceva lejer dar german ca e bun Dacia e Dacie chiar daca e nou iti da imperesia de masina ieftina. daca ar fi dupa mine ia ti un mertan cu ala e masina...eu nu recomanda dacia. dar faci cum crezi

| RaulOzil a răspuns:

Eu iti spun clar sa eviti in timp ce esti incepator..Audi, BMW sau Mercedes. Cand esti incepator o mai freci de ceva sau o mai palesti. Asa ca iti recomand sa iti iei ceva care costa putini bani d.p.d.v al pieselor, daca nu vrei sa iti plangi in pumni.

| crissucristian a răspuns:

Eu zic sa alegi un Logan, depinde si de tine daca preferi ceva modern.La Logan poti avea navigatie, cutie pilotata, pilot automat, parcare asistata...cand colo la acel Audi din 2006 ai dotari mai slabute + ca este calarita(depinde si daca acel audi este full option). Oricum, eu in locul tau as alege Dacia.Bafta!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru crissucristian):

Un Audi din 2006 are mai multe dotari de serie decat cutia de conserve Logan are acum optionale.

| Tommy_Walter_1995 a răspuns:

Dacia nu e buna deloc... Crede-ma, este facuta din metal foarte subtire si prost. La un accident se face ''tardari'', asta inseamna sanse minime de supravetuire