| Alex955 a întrebat:

Salutare, astăzi când m-am pornit cu mașina ca trebuia sa plec după circa 1 km s-a aprins în bord semnul gen de la frână de mana (stop), m-am uitat pe dedesubt nu curgea nicăieri, am ridicat capota și lichidul de frână era scăzut, gen de la maxim la minim. Menționez ca in afara de uleiul la mașină care o fost schimbat în urma cu 3 luni are aproximativ 1 an de când am schimbat plăcuțele de frâna, chestia ciudata mi s-a părut ca era puțin gen umed sau partea ca ar fi curs puțin deasupra lângă dop gen pe cutia de la lichid sa fi fost ca nu era bine strâns dopul? Ce părere aveți? Am întrebat un mecanic și a spus ca dacă e cum spun gen de 1 an de zile nu a fost completat e ceva normal sa se mai consume de la uzul plăcuțelor de frână voi ce părere aveți? Mulțumesc pentru timpul acordat

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Este normal sa scada nivelul atunci cand se uzeaza placutele pentru ca iese mai mult cilindrul etrierului. Completeaza cu lichid si se stinge becul. Cand o sa schimbi placutele, o sa trebuiasca probabil sa mai scoti din lichid. Vezi atunci.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU e normal să pierzi lichid dacă plăcuțele sunt uzate de un an! Spune-i ăluia de ți-a zis asta, să-ți dea banii inapoi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Câtă inginerie pe aici...
Uzura placutelor de frână înseamnă vreo 2mm de nivel din vas.
Banuiesc că nu a lăsat mecanicul pe minim după ce a pus plăcuțele, de regulă se completează la maxim.
Du-te și verifică sistemul de frânare la un mecanic, nu la idiotul care a scos perla asta. Ai o pierdere care poate fi gravă, poți rămâne fără frână din senin.
Lichidul de frână ține lejer 10 ani fără completare, într-o mașină fără pierderi.
Dar se schimbă la 5 ani.

| Digikey a răspuns:

Daca cilindrul de la etrier are diametrul de 38mm si placutele se uzeaza 5mm sunt 44 de ml, adica mai putin decat un pahar de coniac.
Spune-i mecanicului sa-si schimbe meseria.

| Raimondo99 a răspuns:

Poate aveai frana de mana inca pusa?