| Basileu a întrebat:

Salutare baieti!
Am un BMW e39 Touring 2.5 163 cp.
La prima pornire scoate fum albastru, dar dupa nu mai scoate absolut deloc, nici in sarcina si nici in relanti. Fumul e strict la prima pornire.
M-am gandit la motor uzat insa presiunea in pistoane este chiar foarte buna (am verificat cu tester si aparat), injectoare in parametri.
Am condus masina cu motor uzat care manca ulei si stiu ce fum scotea si cum completam nivelul de ulei o data la 3000 - 4000 de km cate 500 ml.
Masina nu scade la nivelul de ulei.

Alte ipoteze?

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Stiam ca fumul albastru e indicator ca patrunde ulei pe undeva si il arde, acelasi lucru si la antigel doar ca fumul era albicios. Dar daca zici ca doar la pornire face asta si apoi nu mai da deloc, posibil ceva si pe la evacuare, sa fie foarte murdara sau imbacsita de ulei de vreo defectiune anterioara.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe net, sunt articole despre semnificatia culorii fumului, daca retin bine albastru inseamna ca mananca antigel.