| anonim_4396 a întrebat:

Salutare
Cand cumperi o masina cate taxe trebuie sa platesti?
Si vreau sa ma lamuriti si pe mine cu inmatricularea, daca masina pe care o cumperi este inmatriculata deja in Romania, poti pastra numarul de inmatriculare? sau trebuie sa il schimbi, mai platesti ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de situatia masinii trebuie sa platesti timbrul de mediu, ITP, RCA, impozitul pana la sfarsitul anului, numerele de inmatriculare si rovinieta.
Daca masina este inmatriculata poti pastra numerele doar daca domiciliul tau este in acelasi judet cu vanzatorul si acesta nu vrea sa le pastreze el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cind se vinde o masina, se vinde cu tot cu numar. Exista si cazuri cind vechiul proprietar doreste sa-si pastreze numerele pentru o alta masina. In rest, nu stiu.