| PringAloe a întrebat:

Salutare, cand opresc motorul la masina se aude ca si cum as opri un aspirator (sunetul scade rapid in intensitate dureaza cam 2-3 sec), dar gen nu motorul scoate acel sunet ci altceva e ca si cum ceva sar invarte pana cand se opreste el si sunetul e gen ca si cum ai opri un aspirator dar nu ca si sunet propriu ci ca mod iar sunetul e gen un bazait, eu ma gandeam sa fie alternatorul,
Iar o alta observatie de a mea este ca, atunci cand apas odata pe buton(dau doar o cheie) sa se aprinda beculetele si toate alea, aud un bazait ca atunci cand ai o boxa data la volum aproape maxim sau maxim dar nu asculti muzica la ea, se aude acel bazait de tensiune, a deschis putin motorul si acolo se aude mai tare, in zona bateriei dar nu numai, ce pareri aveti? masina e din 2013 si are aproape 60k, sunt primul proprietar asta ca sa nu va ganditi ca e o rabla si ca e normal, acest orice parere, va multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pare sunet de turbina din ce spui tu. Ii ia ceva timp sa se opreasca deoarece se invarte destul de tare chiar si la relanti.

| Țoglă a răspuns:

Acela e ventilatorul care răcește și se oprește mai lent. Iar când dai contact se aud bujiile.