| RB26DETT a întrebat:

Salutare, cat ulei trebuie sa consume un motor incat sa scoata fum albastru?
Eu am consum de ulei destul de maricel, cred, am completat cu 3 litri in 20 000 km insa nu reusesc s-o fac sa scoata pic de fum.
Este posibil sa pierd ulei pe undeva sau?
Am observat totusi ca la drum lung nu prea consuma ulei, mai mult la drumuri scurte prin oras, scurte si dese.
Merg destul de turat cu ea insa nu o omor, mereu cand o conduc reusesc s-o duc la 4000-5000 rpm dar nu merg doar asa (Arde la buzunar)
Motorul in cauza 2.0i 136 cp si folosesc mobil super 2000 10W40 pe un volvo v40 97', are undeva la peste 500 000 km si merge ceas, compresia este buna, imi porneste la sfert indiferent de temperatura.
Pe la filtrul de ulei nu prea pare sa piarda ulei, alte scurgeri nu am observat decat deasupra capacului de culbutori, un furtunas care vine de dedesubt si intra in capac, este putin fisurat si imi curge ulei pe capac insa nu mult, o cantitate nesemnificativa.
Pareri?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1 litru de ulei consumat la 7.000 de km este foarte putin pentru masina ta. Sa vrei sa scoata fum?!? Trebuie sa fii un pic cu capul.
Uleiul utilizat de tine este un semisintetic, eu nu ti-as recomanda sa il tii 20.000.

| lonewulf a răspuns:

Bre, masina aia nu are nimic! Ba a fost prea intretinuta, pana sa ajunga pe mana ta -de zici ca are 500 000 de km. 10W40?! Iti bagi joc de masina? Micsoreaza cifra din fata lui W pentru iarna. Pun pariu ca nici macar norma nu o respecti pentru motorul ala. Vezi aici vreo norma de la VOLVO macar?! https://www.emag.ro/......DRV9LBBBM/ Ca eu nu vad! Si 3 litrii la 20 000 e OK. Si schimba uleiul la 10 000, ca iti bati joc de masina.