| Antony_Philip_1995 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru prima inmatriculare a unui motor de 50cm? Ce acte trebuie sa imi dea actualul propietar, mentionez ca propietarul nu are motorul inmatriculat, si a umblat cu el fara acte.

Ca sa il inmatriculez, trebuie sa merg la RaR si sa-i fac asigurare? Inmatricularea vreau sa o fac la primarie, in asa fel incat motorul sa aiba numere de culoare galbena. Nu detin carnet cu categoria A/A2/A1. Am B + AM

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mergi la RAR pentru ITP, apoi sa faci asigurarea RCA si apoi, cu aceste acte, precum si cu actele scuterului si cartea de identitate, te duci la primaria localitatii tale pentru inscriere.
Mopedul se poate conduce cu categoria AM, precum si cu orice alta categorie, inclusiv cu categoria B.