| anonim997 a întrebat:

Salutare, ce masina e mai indicata si mai sigura pentru incepatori?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Depinde foarte mult și ce buget ai. Spune-mi bugetul și îți voi spune cea mai indicată mașină la bugetul tău.

| anonim997 explică (pentru OnuOnulică):

Maxim 1.800 -2000 Euro big grin

| OnuOnulică a răspuns (pentru anonim997):

Părerea mea e că un Renault Symbol ar fi cel mai indicat. Îl găsești și la 2000 de euro.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa folosesti masina.
Pentru trafic urban, recomand Clio 1.2-1.4, Logan, sau Opel Astra, Ford Fiesta/Focus.
Pentru zone cu traficul mai fluid, Astra, Focus, Megane... Depinde de cat spatiu ai nevoie, si prin ce zone esti nevoit sa parchezi.
Ar fi de preferat o masina intre mare si mica (Astra), pentru un incepator, cu o motorizare simpla, ceva 1.4-1.6 benzina, ca sa se miste decent, sa se intretina usor, si totodata, sa nu fie prea puternica. Nu se pune problema de accidente, daca esti suficient de matur, dar daca prima ta masina e una puternica, care "merge singura", nu prea mai poti deveni un sofer bun, pentru ca nu inveti sa simti motorul.
Daca iti faci 'debutul' in soferie cu un motor mare, poate vei fi nevoit candva sa conduci o masina cu motor mic (primesti un Logan 1.2 de la servici, de exemplu), si nu vei fi in stare sa pleci cu ea din rampa, nu vei sti sa apreciezi distantele necesare pentru a putea depasi in siguranta.