| Alepa a întrebat:

Salutare, cine imi poate spune care este rolul computerului de confort?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te gandesti la comPuterul de confort, acesta este o unitate centrala de supraveghere si comanda pentru controlul unui spatiu (unei cladiri sau arii delimitate).

De exemplu, un asemenea computer poate supraveghea clima, iluminatul, accesul in incaperi, lifturile, ventilatia cladirii, lifturile, alarmele etc., dar poate sa dea semnal de desteptare si atentionare, poate tine evidenta persoanelor aflate in incinta etc. etc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La masini, e un modul ce controleaza geamurile electrice, luminile interioare, inchiderea centralizata, poate si altele. Din el poti seta de exemplu sa se ridice geamurile cand incui usile, sa coboare geamurile la impuls (din buton), etc.
La VAG sunt multe functii la acel computer.

| relian a răspuns:

Nu stiu unde ai auzit tu asa ceva, computer de confort laughing.Ce mai scot unia, te minunezi.
Masinile au un computer principal, iar pe linga mai au si altele numite module, care controleaza fiecare sistem in parte.Eu nu am auzit de un astfel modul de confort.
Daca vrei iti arat de exemplu toata schema cu module de la fabricant, in care spune cum se numeste fiecare modul si ce controleaza.Am un manual chiar linga mine de la BMW.Nu vad absolut nici un modul numit de confort laughing Poate ori fi la alte branduri,dar sa iti zica cineva exact,trebuia sa spui ce masina ai tu.
Astazi toti numesc aceiasi chestie diferit,deci depinde de brand,uneori chiar si de model uneori laughing.
De exemplu am vazut la VW numesc SFI iar la audi GDI laughing desi ambele motoare is de la VW dar cum am zis,denumiri la greu.

Acum ce inseamna confort pentru unia nu stiu,dar pentru mine confort ar fi legat de aerul conditionat cum zicea cineva pe aici,de scaune electrice, usi electrice, start stop keyless, in, out keyless si tot asa.

Dar nu stiu daca toate astea sunt controlate de acelasi modul, nu cred.Pana si luminile nu stiu de care sau nu stiu cum asezate ar face parte tot din confort, pana si faptul ca portbagajul se deschide cand iti vede picioarele tot confort este, sau spot blind, deci daca stai sa vezi cate chestii sunt legate de confort, sa existe doara un singur modul sa controleze toate astea nu cred.

Deci sunt mai multe module care controleza fiecare sistem, deci e vorba de un sistem.De exemplu la airbag ai un modul care controleaza airbagurile, ba la unele masini ai mai multe module care controleaza airbagurile, unu direct si altele indirect in cazul in care modulu principal se arde.
Ai un modul separat care controleza deschidierea usilor gen keyless, portbagaul, ai modul separat pentru sa zic spot blind si tot asa.

Care este rolul lor? Pai ala sa controleze acele functii si sa transmita innformatii legate de ele catre calculatorul principal al masinii.Aia e tot.

| Alepa explică:

Scuzele mele ma refeream la auto