| Bogdanss a întrebat:

De curând am achiziționat un Opel Astra H 1.6, 2006( pirma mea mașină) Am o întrebare foarte prostească...Ce fel de benzină ar trebui să folosesc? Nu mă pricep.

Răspuns Câştigător
| 2P a răspuns:

Teoretic poti sa-i bagi de care vrei numai benzina sa fie, dar daca vrei ceva ok calitate/pret baga:
benzina 99

Si la mine tot prima masina e asta care o am tot cu 1.6, cea mai ieftina ar fi benzina 95 e 4, 8 lei iar benzina 98 e vreo 5, 3 lei
Acei 50 bani se simt! 95-ul iti va consuma si mai mult si iti va fi si mai zgomotos motorul!
Cea mai buna si mai buna e benzina Efix 98, dar e prea scumpa si nu ai vreun avion de 500 cai putere, consider ca benzina 98 e potrivita pentru acest motor!

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Opelul merge pe motorină, este masină nemtească, informeaza te bine inainte sa o faci praf. Citeste cartea ei de instructiuni, vezi ce tip de motorină recomandă fabricantul.