| claudyuRS50 a întrebat:

Salutare.detin o masina inmatriculata pe jud BACAU si intrebarea mea este daca pot circula in interiorul altui oras(BRASOV) fara rovinieta? sau imi trebuie rovinieta si pentru a circula in oras? multumeschappy

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In oras nu ai nevoie de rovigneta, in rest in afara localitatilor indiferent de judet ai nevoie

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai nevoie de rovinieta daca circuli pe drumuri nationale sau autostrazi, in afara localitatilor.
Strict la subiect, ca sa circuli in interiorul Brasovului, nu ai nevoie de rovinieta, dar cand iesi din oras trebuie sa fii atent sa nu circuli pe vreun drum national.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din punct de vedere legal, ai voie sa circuli fara rovinieta numai in localitatea de domiciliu, unde platesti impozit pentru masina.
Insa, practic vorbind, rovinieta se controleaza numai in format electronic, cu ajutorul camerelor fixe, si a celor mobile, iar acestea nu se monteaza niciodata in orase, ci pe drumurile aflate in grija CNADNR (nationale).
Deci, umbla linistit, dar nu pe pe zonele de iesire/intrare/ocolire a orasului, ca acolo ai putea da de camere.