| Shido a întrebat:

Salutare!
Dețin un Audi A4, B6, 1.9 TDI.
Recent am schimbat pompa de Motorină și acum am probleme cu injectoarele.
Intrebarea este: Dacă cumpăr alte injectoare voi mai avea probleme cu masina? Sau să le dau pe ale mele jos și să le duc la cineva care e specializat pe partea de injecție și să îmi spună el ce ar trebui să fac?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si eu zic ca pompa nu e in concordanta cu injectoarele si se face din soft.
Apoi pentru linistea ta se pot scoate injectoarele si verifica tensiune pe sigurantele acestora, in functie de valori afli daca e vreunul defect.
Toate acestea evident trebuiesc facute intr-un service auto multimarca cu oameni competenti.

| Frank51 a răspuns:

Ăsta e doar începutul bro, să te ferești de VAG toată viața ta de acum încolo. Prima dată mergi la un service mai dotat(reprezentanță sau unul foarte cunoscut) și faci o diagnoză ascultând de părerile acelor mecanici(ei deja cunosc cazurile de genul), și îți vor spune ce ai de făcut.

| OldSoul a răspuns:

Nu mai bine ai merge tu la un mecanic in loc sa cauti pareri pe TPU?
Ca daca zici ca ai schimbat pompa de motorina, si ca nu e pompa, sunt injectoarele, poate tot asa o sa schimbi injectoarele si apoi descoperi ca e uzura la axul cu came, sau la locasul injectoarelor.

| dinaprilie a răspuns:

Mergi la service sa-ti umble in calculatorul masinii. Daca pompa e noua si originala trebuie sa "o regleze" in concordanta cu injectoarele. Daca pompa este second sau remanufacturata atunci..cam asta se intampla. Succes!

| badpanda a răspuns:

Ce pompa de motorina ai schimbat?
Injectoarele sunt PD nu prea au treaba cu soft si electronica cum aberau unii mai sus.

| Shido explică (pentru badpanda):

Pompa tandem cred că i se mai spune și pompa de injecție.
Voi vorbi cu mecanicul să văd ce spune și el.
Menționez că pompa am cumpărat-o second.

| Shido explică:

Am uitat să precizez, mașina e din anul 2002.