| anonimbuc21 a întrebat:

Salutare
Dețin un Opel astra h 1.7 cdti
Faza lunga imi bate puțin prea sus
Farul din dreapta
Cum as putea sa l reglez?
La buton nu se poate

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca bate cum spui,atunci inseamna ca ori a fost schimbat,ori e ceva rupt un braket ceva s-a rupt si nu mai sta exact la locul lui.
La fel cand se inlocuieste un far,mai ales daca se ia de la o alta masina,ala este reglat sau cel care il monteaza il lasa asa,nu il mai regleaza.
Trebuie sa pui masina cu fata la un zid,dar sa fie cat de cat locu drept,aprinzi farurile si lumina va bate in acel zid, atunci vei vedea care e mai sus sau unu din ele trebuie reglat.
Cum reglezi? Ai nevoie de o surubelinita, deschizi capota si deasupra pe far vei vedea ceva ca un cap de surub cruce sau depinde de masina, in orice caz este un fel de surub de plastic, iar cu surubelnita rotesti acel surub sau cap in cruce si te uiti la lumina de pe zid, rasucesti pana cand aduci lumina ca celalalt far.
E simplu poti sa o faci tu singur.
Din masina nu se regleaza nici un far la nici o masina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Se poate regla si din masina.
Poate depinde si de masina daca are asa ceva.
De obicei il gasesti in stanga volanului deasupra de priza OBD
Eu am la a mea de exemplu.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa reglezi din masina aia inseamna sa fie tot faru electric, adica sa se poata misca piesele alea unde becurioe cu selenoizi, deci elelctric.O fi daca tu zici ca ai.Atunci regleaza de la buton daca ai, e mai usor.Dar la farurile cu halogen eu nu am vazut sa aiba butoane unde spu, doar daca o fi far cu leduri sau xenon, uite la alea nu m-am uitat.
Cel mai ieftin far este cel cu halogen si ala eu personal nu am vazut sa aiba stiu si eu ce OZN-uri in el laughing sal poti regla din masina. Poate ala ce lumineaza dupa colt laughing alea da tot ce se poate sa aiba, asa cum is farurile de la bmw alea ce lumineaza fctie de cum misti volanu sau iei curbe.
Numa ca tu nu ai spus ce OZN de masina ai laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Ma refer la switch-ul asta pe care toate masinile il au :
https://ibb.co/r0jfvrL

Cu asta se poate regla unghiul sub care bat farurile. Dezavantajul este ca se regleaza ambele nu separat si in cazul asta reglajul direct de la farul cu pricina e cel mai bun, folosind o surubelnita.

Omul a spus deja ca de la buton nu se poate deci existenta a ceea ce am zis eu se verifica.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre ce switch vorbesti ca au toate masinile,, eu la masina mea nu am asa ceva si nici la masinile noi nu am vazut asa ceva, ma refer buton sa reglelzi faru, tu spui toate masinile au, dar eu nu am vazut nici la Audi A6 nou nou nout acu adus.
Linku ce ai pus nu arata nimic, cel putin la mine zice ca nu-i nimic.
Deci vorbim de reglat faruri nu de aprins faruri.Eu de aia am si zis ca se regleaza cu surubelnita direct la far, cu farurile aprinse si puse la un zid, asa reglezi sa bata ambele la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Pai reglat am zis. Imi pare rau ca masina ta e mai speciala si nu are asa ceva.
Imaginea s-a sters automat dupa 12 ore de cand am incarcato asa ca mai pun inca o data poate iti dai seama la ce ma refer si sunt convins ca ai mai vazut acest buton :
https://ibb.co/P6wKvRM

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut acum, masina mea nu are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Farul normal cand se pune are reglaje cu surub
Normal cine la montat trebuia sa regleze cum bate ca sigur nu e ala de fabrica a fost schimbat
Mergi la service ca au acolo un aparat special cu care le regleaza ei