| Sanji a întrebat:

Detin un scuter Piaggio care a stat cam 7 luni pe tușă, am încercat să îl pornesc iar acum câteva zile insa nu mai pornește.
*Am curățat carburatorul
*Am pus benzina noua
*Am pus bujie noua

Bateria e descărcată... Nu am cu ce sa o incarc dar din cate știu ar trebui sa pornească și fără.
Nu știu ce sa-i mai fac.
Mă puteți ajuta cu sfaturi?

1 răspuns:
| motobiz a răspuns:

Curata i si pompa de benzina si incearca sa i pui putina benzina in capatul pistonului cu o seringa,mai da i si bujia jos si dai la pedala asa de mai multe ori,filtrul de aer sa l cureti si pe el,trebuie sa porneasca daca inainte a mers bine,toate orificiile unde vin montate furtune trebuiesc iarasi controlate sa nu fie infundate,tot ce inseamna contactor pe partea electrica sa fie curatat adica papucarae mufe etc, masa sa faca contact bine, ia le cu rabdare pe rand si va porni, unele scutere fac figuri si dupa ce au stat doua saptamani, succes