| Prigat10 a întrebat:

Salutare.Doresc sa ma apuc de scoala de soferi insa fac 18 ani abia pe 10 noiembrie.M-as putea apca de exemplu de maine? Cu ce acte trebuie sa ma prezint la scoala de soferi? Si cat dureaza cursurile teoretice? Multumesc

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Vad ca ai raspunsuri cam lungi deci sa o scurtam: Te poti apuca cu 3 luni inainte deci da poti si de maine, la inscriere trebuie sa ai buletinul si un pix pentru a semna contractul de inscriere, apoi iti vor spune ei ce acte iti trebuie, cat costa fiecare si de unde le iei. Nu le fa tu dinainte pentru ca unele scoli se ocupa ele de unele hartogaraie!

| Ionait a răspuns:

Scoala de soferi o poti incepe cu 3 luni inainte de a implini 18 ani. Examenul practic insa nu il poti sustine inainte de a implini 18 ani. Astazi fiind 14 August, teoretic poti incepe scoala de soferi insa depinde de la un instructor la altul.

| luck96 a răspuns:

Iti trebuie la inscriere :buletinul (nu ala meteo), avizul psihologic, cativa bani ( nu stiu exact) iar la examen iti trebuie: fisa medicala, avizul psihologic, certificatul de cazier judiciar. 1poza color, chitanta care arata ca ai platit taxa de examen si parca o copie a buletinului pe A4, insa daca nu vrei atata miscare, fa ca romanii analfabeti, cumpara permisuhappy (o gluma nu o lua in serios, nu castigi nimc )

| CPR a răspuns (pentru luck96):

In ce consta fisa medicala, este vorba de fisa de la medicul de familie sau trebuie sa faci un set de analize?

| luck96 a răspuns (pentru CPR):

Pai din cate stiu fisa medicala contine vaccinurile pe care trebuia sa le faci, de la medicul de familie la care se adauga de ce suferi in functie de rezultatele analizelor si la sfarsit daca esti apt

| ganutzu a răspuns:

Te poti apuca de scoala cu 3 luni inainte de a implinii 18 ani, cursurile constau in 15 sedinte fiecare durand aproximativ 2 ore, acum ramane intre tine si instructor la ce interval stabiliti sedintele si cam in cat timp terminati, de obicei dureaza cam o luna, cursurile teoretice dureaza o saptamana, sala si traseul nu le poti da decat dupa ce implinesti 18 ani, asa ca nu are rost sa te apuci de acum, sa termini intr-o luna si apoi sa astepti alte 2 pana sa poti da examenele, o sa iti pierzi indemanarea acumulata in scoala datorita intervalului destul de mare dintre terminarea scolii si data examenului...sau..poti sa te apuci acum, sa o termini si inainte sa dai examenul sa mai cumperi cateva ore sa iti aduci aminte ce si cum, dar nu cred ca are rost. Sfatul meu : mai asteapta o luna jumate si in acest timp nu strica sa mai citesti codul rutier, o sa te ajute sa intelegi altfel si o sa iti fie mai usor daca te apuci de acum tongue bafta!

| Feier_Ovidiu_Nicolae_1993 a răspuns:

Salut.Poti incepe fara probleme cand doresti si eu m-am apucat cu ceva timp inainte sa implinesc 18 ani si totul a fost ok.In primul rand trebuie sa iti alegi un instructor auto el o sa iti explice unde si cand poti sa-ti faci toate actele necesare.Cu privire la cursurile teoretice ele dureaza de obicei 2 saptamini, o sa iti fie de mare ajutor pentru ca iti explica tot cea ce trebuie sa stie un conducator auto.

| Clax a răspuns (pentru Feier_Ovidiu_Nicolae_1993):

Instructorul auto joaca un rol important, dupa cum spui si tu trebuie mai intai de toate sa discuti cu acesta si in functie de recomandarile lui sa mergi mai departe. Puteti sa cititi aici http://www.chestionarepenet.ro/......teresante/ cateva mici ponturi interesante despre cum sa iti alegi instructorul in functie de temperament, sex, masina, etc.