| benga94 a întrebat:

Salutare doresc sa vind masina nu ma pricep ar fi prima vinzare a masinii eu am cumparat-o de la o persoana cu numere rosii am inmatriculato etc au fost alti pasi acum ar fi alta treaba cind o vind
nu ma pricep ma duc la acte auto fac contract de vinzare cumparare asta stiu e logic dar nu stiu cu fiscalul se trece pe alt nume ramane pe numele bunicului meu ca pe numele lui e masina din cauza asigurarii stiiti voi ca se plateste mai putin happy nu stiu cum ma uit la altii scrie in anunturi ca asigurare valabila etc asigurarea nu se duce atunci cind se schimba numele propietarului masinii? au asa stiu oricum luminatima putin ca sa stiu de unde sa incep ce acte se face ce acte trebuie etc sunt primul propietar in Romania taxa e nerecuperata.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunicul tau trebuie sa scoata certificatul de atestare fiscala si adeverinta ANAF cu taxa si apoi sa incheie contractul de vanzare-cumparare, dupa aceea nu mai trebuie sa faca nimic, restul revine cumparatorului. Tu n-ai nici o treaba, in afara ca, fiind masina ta, vei negocia pretul cu cumparatorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu trebuie sa faci nimic. Bunicul tau trebuie sa faca contract de v-c, apoi pe baza acestuia + fisa de inmatriculare pe care o face nou proprietar se duce si o scoate de la finante de pe numele lui, primeste fiscalul pe care il da cumparatorului.

Pe langa asta trebuie sa mai scoata si de la anaf dovada ca taxa e platita (Daca e cazul)