| Belcianu_Mihai_1997 a întrebat:

Salutare dragilor, vin aici pentru a cere o parere cât se poate de detaliată din partea dumneavoastră. Recent am vândut vechea mașina și as vrea să-mi achiziționez una second hand pana în 3000-3500 de euro, pe benzina și eventual să o pun pe GPL, să mă după din punctul A în B, sa fie ori berlina ori hatchbag, ce îmi recomandați raportat la banii de care dispun, fiabilitate, costuri de întreținere, raport calitate preț, confort, menționez ca fac în jur de 15000-20000 de km pe an. As vrea sa va știu părerile și sa ma sfătuiți și dacă dețineți mașini care se încadrează în aceasta suma sa-mi dați detalii privind defectele și calitățile pe care le au mașinile dvs. Mulțumesc anticipat! ☺️

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie mi-a placut Megane 2, si am inteles ca astea mai "noi" (spre 2009) sunt si mai reusite. La piese e mai pretentioasa, in sensul ca e facuta putin diferit de masinile cu care sunt familiarizati toti (Golf, Astra, Logan), iar Renault nu prea acorda licente pentru producatorii aftermarket, esti nevoit sa cumperi cam tot "pe original". Dar cand tragi linie, e ok.
Oricum, ce voiam sa zic este ca multa lume spune despre Megane 2 "am avut, nu mi-ar mai trebui niciodata". Eu nu stiu ce sa zic.
La fel se aude si de Opel, si mai ales Ford; eu sunt foarte fixat pe Opel, dar am si Ford, si nici una nu e proasta. Nu vreau sa comentez, dar majoritatea au 48 de ani, sunt la a 3-a masina, si iti explica ce e bun, si ce nu. Eu sunt la 26, de 10 ani practic oarecum mecanica, nici nu mai stiu exact cate masini am avut, si am condus poate sute. Nu vorbesc subiectiv, eu chiar am analizat "cate ceva".

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe logan merge la fix o instalatie de GPL.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei fiabilitate fara pretentii, cauta Dacia Logan dupa 2007 (au tabla buna). Nu vei fi dezamagit, daca vrei doar sa mearga din punctul A in B. Rezista foarte bine la rulaj mare, motoarele pe benzina Renault sunt foarte solide.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M am gândit și la Logan dar mi e frica la tabla, Renault megane 2 2007 1.6 benzina ce spui de el?

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am avut golf 6 1.4 tsi 122 cp înainte și am vândut o am avut multe probleme cu ea gen schimbat motor, și n as vrea sa mai pățesc asa după un an de folosire, de asta ma orientez pe ceva clasic 1.6 benzina motor aspirat întreținerea sa fie cât de cât acceptabila

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Am avut putin acces la un Megane 2 de prin 2008, motorizare 1.8 16v. Ala era foarte misto, si nu statea rau la consum. A facut vreo 100. 000km in regim taxi, ajungand pe la 180. 000km in bord, apoi au aflat ca fusese dat inapoi kilometrajul, si avea de fapt vreo 350. 000km. Masina era impecabila. Aia 100. 000km au fost facuti cu instalatie GPL, care s-a stricat.
A vandut-o, dupa un an o gasise iar, si voia sa o cumpere inapoi laughing
Mai cunosc posesori de 1.5 dci de noua, foarte multumiti de ele. Insa multi care au luat dci SH au regretat, e un motor foarte sensibil, daca nu e intretinut, se intampla chestii naspa de genul: se blocheaza un injector pe "deschis", creste temperatura foarte mult in camera de ardere, si topeste pistonul in mers.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, pe diesel oricum nu voiam sa ma duc, pana la urma cred ca ma voi duce pe megane 1.6 benzina e suficient pentru mine mai ales ca nu am boala vitezei și pot sa i pun și GPL mulțumesc pentru părere și sfat

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Mie mi-a placut Megane 2, si am inteles ca astea mai "noi" (spre 2009) sunt si mai reusite. La piese e mai pretentioasa, in sensul ca e facuta putin diferit de masinile cu care sunt familiarizati toti (Golf, Astra, Logan), iar Renault nu prea acorda licente pentru producatorii aftermarket, esti nevoit sa cumperi cam tot "pe original". Dar cand tragi linie, e ok.
Oricum, ce voiam sa zic este ca multa lume spune despre Megane 2 "am avut, nu mi-ar mai trebui niciodata". Eu nu stiu ce sa zic.
La fel se aude si de Opel, si mai ales Ford; eu sunt foarte fixat pe Opel, dar am si Ford, si nici una nu e proasta. Nu vreau sa comentez, dar majoritatea au 48 de ani, sunt la a 3-a masina, si iti explica ce e bun, si ce nu. Eu sunt la 26, de 10 ani practic oarecum mecanica, nici nu mai stiu exact cate masini am avut, si am condus poate sute. Nu vorbesc subiectiv, eu chiar am analizat "cate ceva".

| DanielIlie a răspuns:

Passat sau Golf 2006. 1.9 diesel. Foarte fiabile. Raport calitate preț de excepție. Olx, Vitan etc. E plin. Succes!