| ȚaraGalilor a întrebat:

Salutare! Este adevărat că în Norvegia din 2025 și în Suedia din 2030 se vor interzice comercializarea mașinilor pe combustibil?
Unele surse spun că nu se va întâmpla asta și că cu timpul vor dispărea deoarece mașinile electrice vor fi mai ieftine acolo!
Mi-a spus cineva care a fost în Norvegia și oamenii nici nu vor să audă de mașinile electrice! Este adevărat?
Aștept răspunsurile voastre!
Seară bună!

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta se va întâmpla în toată Europa.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Nu doar in țările astea, e planul pentru cam toată Europa de Vest. Deja in Londra, de exemplu, sunt zone în care iei amenda dacă nu circuli cu mașina electrică.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Lol, fix asta mă gândeam și eu...

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Deocamdată tu ești exemplul perfect de i... care semnalizează cu surle și trâmbițe, de la balivernele cu "illuminati" ce ne iau rablele din coteț la mașini vechi închipuite care îți dau vise umede. Cu alte cuvinte, gândire imatură, deci probabil ești vreun puști.

Revenind la Londra, ai auzit despre ULEV, care este in vigoare pe anumite străzi de lângă Old Street Roundabout in Islington si Hackney între orele 07 - 10 și 16 - 19 și care te amendează cu £130 dacă treci pe străzile alea? Probabil că nu, deoarece tu nu conduci "mașina" aia veche prin Londra, căci cel mai probabil nici nu ai văzut Londra altfel decât în filme.

Pe de altă parte, chiar dacă e adevărat ca detii mașina...NU NE PASĂ! Nu suntem impresionați în absolut nici un fel ca cineva se laudă cu o mașină (vezi partea cu imaturitatea din nou)!
Cu asta...basta!

Răspuns utilizator avertizat
| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns (pentru Harfagre):

Cu asta închei...arată-mi un motor diesel sau pe benzină care scoate sub 75g fără să aibă motor electric atașat si îl mănânc!
Ești pe câmpii tare de tot...

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Ulez spun aia daca intri pe transport for london. Euro 5 are acces in zona centrala fara extra charges dar poate nu orice model euro 5 poate in functie de motorizare

| mgtow a răspuns:

Da, europa 2040 are obiectiv sa produca numai masini electrice. Uk 2030 apoi sa scumpeasca combustibilii si taxele. Multi oameni au masini performante in uk sau de epoca gen lotus ferrari porsche cand aud aia de asa ceva o sa faca spume.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Harfagre):

Ciudata Londra cu minunile ei - indicatoarele de restrictie de circulatie pentru camioane dupa ora 7pm cu tot romanul nu le citeste nimeni dar na...

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns:

Viitorul asa cum am zis-o nu e nicidecum electric, ci combustibilul viitorului este hidrogenului; cand se vor lamuri autoritatile ca masinile electrice sunt si ele poluante cand se vor aduna mormane de baterii pe litiu (va dura cativa zeci de ani), atunci se va trece la hidrogen...
Noi cand toata europa va merge doar pe electrice nu vom avea doar electrice obligatoriu ca inca nu-si vor termina nemtii de vandut epavele pe diesel, si Romania si alte tari sarace vor fi piata de desfacere pentru vechiturile poluante ale altora, sa vezi atunci pe sosele audi A8 si masini pe benzina de cilindree mare cumparate cu cate 500 de euro happy

| ȚaraGalilor explică (pentru Simpatic):

Mama,am si uitat de intrebarea asta!happyhappyhappyhappyhappy
Chestia este ca se tot spune ca deja se iau masuri pentru interzicerea masinilor pe combustibil(desi mi se pare absurd pentru ca nu poti tu ca stat sa i interzici unui om sa nu mai circule cu propria masina pentru ca masina lui polueaza dom le)! Desi m-am informat cu privire la asta si nu sunt decat propagande din astea de ale politicienilor!

| Simpatic a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Deocamdata motorul cu combustie interna fie ca vb de diesel sau benzina, in opinia mea mai are de trait, plus ca sunt motoare care au norma euro 6d deci de ce am renunta la ele? Sa se scoata cele cu norme inferioare :euro1, 2,3, 4 si pana se va ajunge la 6 mai trece mult timp.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tesla vinde in Norvegia de rupe si tu vii cu "mi-a spus cineva" ca si litera de lege. Geezus... P.S. Da, e adevarat.

| ȚaraGalilor explică (pentru GabiDumitrescu):

Uau,ma mir că nu am uitat de întrebarea asta!
P.S:Mai ușor cu ironiile și superioritatea asta la intrebarea mea, ia exemplu răspunsul lui @Simpatik!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Mai usor cu ironiile cand o sa pui si tu intrebari si o sa faci afirmatii bazate pe niste date concrete, nu "am auzit eu ca" si de-astea, nu crezi?