| Worverin a întrebat:

Salutare, exista mașini manuale care pleacă doar din ambreiaj și nu moare deloc motorul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diesel pleacă și în treapta a 3 doar din ambreiaj fără să apeși accelerația.
Ca mașini și Logan pe motorină pleacă fără accelerație.
În treapta a 3 pleca doar din ambreiaj un Passat 1.9 TDI de 131 CP și cuplu 310 N.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista. Am avut doua Vectre 1.7 TD, alea plecau doar din ambreiaj.
Acum am tot Vectra dar 1.9, asta nu (cred ca) mai pleaca din ambreiaj. Nici nu mai am rabdarea de incepator, accelerez la fiecare plecare.
In general dieselurile pleaca doar din ambreiaj, dar foarte incet si destul de scuturat. Ala nu e condus, e labareala de incepatori.