| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,fiind prima mea masina, vreau sa-mi recomandati va rog niste autoturisme intre 2000-3000 euro exceptand Dacia, skoda sau golf 4

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu e masina noua nu merita. Cu 6000€ ai logan nou. E un rahat de masina estetica de rasul lumii dar merge oricum

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Tocmai d-aia, logan ul e o masina simpla, plictisitoare si obosită, pana la urma am gasit un E39 din 2003, full,cu un mic pachet de M,are o problema cu abs ul pe roata dreapta spate si farurile sunt aftermarket, sunt mătuite,pielea din interior e foarte bine intretinuta, la fel si restul interiorului, e foarte comfortabila, si la tester nu a avut nici o problema, 2.300 euro, dar eu zic ca merita, o masina de varsta mea aproape, dar care bate un logan nou din 2017 lejer in abosult tot

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Numa sa ai bani te poti astepta la probleme mecanice fiind veche

| sierra1 a răspuns:

Cred că greșești excluzând golful 4 din intențiile tale!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Ai buget de 3k și te mai gândești la o pârnaie expirată, de 1000? laughing
Băiatul vrea mașină...

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dragă turbină, suntem convinși că habar n-ai ce-i aia golf 4, cum merge și cum se comportă

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Te-am mai întrebat ceva la altă întrebare, ai cam ratat răspunsul și acolo thinking
Mi se pare că ești doar un simpatizant al autoturismelor, și nu ai nici o carieră în domeniu, care să susțină sfaturile "profesioniste" pe care le lași pe aici.
Eu am făcut cunoștință cu Golf 4 acum 11 ani, era cea mai populară mașină pe atunci, inclusiv în service. Mi-au plăcut vreo 2 ani, apoi am văzut câți țărani le laudă ca și cum ar echivala reușita Mercedesului w123, deși sunt niște căruțe modeste cu fiabilitate limitată, și construcție cu multe puncte deficitare.
Singurul punct forte ar fi dieselul ALH, în rest e mult mai slab construit decât concurenții lui de la vremea respectivă.
Iar aici e vorba de buget până în 3k, poți cumpăra ozn-uri, în comparație cu un Golf de 20 de ani. Măcar dacă recomandai Golf 5, să fii pe subiect, dacă nu poți ieși din vulzvagin.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Golf 4 acum 11 ani,... apoi am văzut câți țărani le laudă"
dom' doctor, ințelegem că ești nonconformist, nu faci ce fac ȚĂRANII dar aici vorbim despre autoturisme intre 2000-3000 eu.

"de buget până în 3k, poți cumpăra ozn-uri" - chiar așa? Zbor plăcut așadar!

"Măcar dacă recomandai Golf 5"
spusesem nu recomandasem: Cred că greșești excluzând golful 4 din intențiile tale!

happy, am răspuns la toate?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Nu ai răspuns la aia cu codarea VAG, unde explicatia (corectare analfabetă tpu.ro) proceduri de service laughing
Proceduri inventate de tine. Eram curios ce scule folosești.
Nu m-am ferit de Golf 4 de nonconformist, m-am ferit pentru că era la suprapreț, deloc confortabil și instabil în viraje. Am avut Focus 1 în schimb, caroserie undeva și peste nivelul lui Golf 5.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Eram curios ce scule folosești." nu folosesc eu nici un fel de scule, cine a zis asta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Deci dai sfaturi gratuite, de pe margine.
Bravo, esti valoros pe platforma asta, si nu numai.
https://www.tpu.ro/......u-revenit/

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Deci dai sfaturi gratuite, de pe margine." - tradu să mă luminez și eu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra H 1.6 benzină sau orice diesel
Focus 2 cam orice motorizare, dar atenție la 1.6 tdci, dacă nu a primit ulei și service ok, e pagubă pe spatele tau
Megane 2 pe benzină, nu recomand dci-urile.

| Sofer a răspuns:

Passat b6 2.0 tdi. E posibil sa găsești în stare foarte bună.
Audi a3.
Skoda Octavia 2
Opel astra H 1.7 diesel.
Ford focus 2009
Variante mai sunt. O cumperi pe cea care îți place.

| Panamax a răspuns:

La 3000 de Euro iti cumperi o rabla de 15 ani cu 500.000 km dati la 160.000.

| goguPatent a răspuns:

O Corsa sau o Astra cred ca gasesti in bugetul ala.

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinGabi a răspuns:

Bmw m3, m4, m5, ford focus, renault megan, vw polo, etc.

| goguPatent a răspuns (pentru ValentinGabi):

M5 la 2000 euro. Lol. M ai amuzat de dimineață