| InF3CT a întrebat:

Salutare grup!
Detin un Ford Mondeo mk4 2.0 diesel TDCI si cam de vreo saptamana imi porneste ventilatorul de racire odata cu pornirea motorului.
Odata cu problema asta nu imi mai cupleaza nici clima.
Termocupla ventilatorului este buna deoarece am probat cu alta si este la fel.
Pe tester nu imi da nimic! Acul la apa este ok.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, ai incercat sa schimbi senzorul de temperatura? poate e defect si de aceea porneste termocupla, sau incearca la partea electrica sa cureti sau. nu stiu, gasesti tu o varianta, succes

| cyupaku a răspuns:

La Diesel motorul se incinge greu asdar electroventilatorul porneste foarte rar, iar faptul ca porneste odata cu pornirea motorului este o problema electrica, gen contact imperfect, scoate cuplele si da cu un spray de contacte