| ASMA14 a întrebat:

Salutare grup.Preturile Rca cresc pe zi ce trece si nu stiu unde vom ajunge. Oare merge sa fac Rca pe Bulgaria daca masina e inscrisa in Ro? Spre deosebire de noi sunt mult mai ieftine in momentul de fata!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ca sa platesti RCA pe Bulgaria si masina trebuie sa fie inmatriculata la ei, o solutie proasta si inapoiata pe care guvernantii nostri nu au stiut si din rea credinta nu o stopeaza, pentru ca cocalarii cu masini pe Bulgaria polueaza aici dar platesc acolo, unde mai pui daca avariaza pe cineva de aici e vai si amar.
Sa mergi fara RCA e nasol te costa cel putin dublu, ca primesti amenda care e mare, si tot trebuie sa iti faci RCA, plus ca vei da declaratii pe la politie si timpul pierdut...
E adevarat ca preturile sunt exagerat de mari dar trebuia sa faceti RCA pe numele cuiva mai batran si mai cu experienta, cu ar fi pe numele tatalui, al mamei, al unui unchi etc acum daca masina e pe numele tau nu ai cum sa faci asta.
Cel mai bine ar fi ca toti sa iesim in strada! Alta solutie nu e!
ASF-ul se face vinovat de aceste scumpiri ca ei erau obligati sa verifice periodic piata asigurarilor, ei si STATUL sunt vinovati nu cetatenii care au polite valabile!

| ASMA14 explică (pentru Simpatic):

Masina este pe numele mamei, urmeaza sa expire in noiembrie..de curiozitate am calculat online pe calculator Rca, si chiar daca e pe numele mamei, asigurarea s-a triplat...in mai am dat 260 de lei pe 6 luni, acum dau 700 de lei...Sincer imi vine sa o vand, pentru ca nu cred ca ma voi descufca cu atatea cheltuieli auto tinand cont ca si motorina s-a scumpit mult.Da solutia ar fi in strada, dar romnul s-a obisnuit asa si orice face statul ei tac si platesc..Nu pot iesi doar eu in strada!

| Simpatic a răspuns (pentru ASMA14):

Ai dreptate romanul e prost si las si s-a obisnuit sa ne bage astia scumpiri peste scumpiri, eu tot stau si ma gandesc cat vom mai rezista asa, lumina se scumpeste, gazele se scumpesc, combustibilul la fel, RCA, alimentele si totul se scumpeste, frati romani cat mai induram?
Pe de alta parte da e foarte mult pe 6 luni sa dai 700 de lei, dar nu cred nici asa ca e cazul sa vinzi masina.
Pe mine ma costa o revizie la reprezentanta 1200 de lei, asta numai filtre si ulei, ori cand schimb placute si discuri sare de 5000 de lei.
Anvelope de iarna am dat 2600 de lei si pe cele de vara 3000 de lei.
Acum o sa dubleze sau tripleze si RCA-ul
Mai am si casco inca 400 de lei pe luna laughing
Sunt de acord si ies oricand in strada dar sa demolam Parlamentul cu toti cacatii de acolo in el, nu cand e gol, si dupa aia zidim la loc parlamentul si ne punem oameni din societate nu din clasa politica, ca astia sunt niste cacati care si-au batut joc 32 de ani de tara asta!

| ASMA14 explică (pentru Simpatic):

Eu consider ca daca o sa creaasca in continuare nu o sa mai imi permit.Lucrez pe 2000 de lei, iar de o luna stau in somaj din cauza unor cipuri... Sa iau 1200 de lei pe somaj si sa ii dau pe Rca, mai bine o vand si scap de o durere de cap

| Simpatic a răspuns (pentru ASMA14):

Nu te grabi inca cu vanzarea daca ai cumparat deja RCA pe 6 luni, s-ar putea in urmatoarele luni sa se echilibreze preturile, daca intervine statul.
Trebuie sa facem presiune pe autoritati si de ce nu chiar meetinguri si poate vor face ceva!

| ASMA14 explică (pentru Simpatic):

In noiembrie expira..Am si itp atunci, si asigurare..imi da dauna direct? laughing

| Simpatic a răspuns (pentru ASMA14):

laughing
tot as mai tine masina si de ar fi mai scump, nu stii cand ai nevoie de masina.
daca nu se vor reglementa preturile totusi romanul v-a gasi o portita asa cum au gasit cacatii de samsari cumparau masina si nu plateau taxa de poluare cand era acea taxa acum cativa ani.
tara asta e condusa de prosti, legile sunt ca ei si intotdeauna or sa fie scapari!

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe bg platesti 100 - 200 eur pe an asigurarea. Inmatricularea 400 euro, atat timp cat merge merita, pe olx sant multi care le inscrie in bg. Daca tara noastra nu e corecta cu noi, dc sa fim corecti cu legea? Trebe sa tepuim si noi sistemul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu.

| ASMA14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Atunci cred ca o sa ajungem sa circulam fara asigurari

| Iote a răspuns (pentru ASMA14):

Si preturile la mancare au crescut. Sa nu mai mancam?
Si preturile la incalzire cresc. Sa stam in frig?
Circuli fara asigurare, dar in caz de accident, sau orice avarie, ce faci?

| ASMA14 explică (pentru Iote):

Preturile la Rca s-au triplat dupa falimentul celor de la city...am ajuns sa platesc pentru o masina de 1300 de euro, 800 de lei Rca pe 6 luni. exagerat de mult. Cei de la asigurari profit de situatie si se folosesc de ea.am o prietena masina pe numele ei.masina de 2000€, plateste 1600 de lei pe 6 luni.La un salariu minim de 2000 de lei, eu zic ca e exagerat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ASMA14):

Vinzi masina si mergi cu metroul cu tramvaiul cu taxiul sau pe jos daca poti.

| ASMA14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asta a fost primul meu gand, sa o vand!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ASMA14):

Fara mișto, la cît te costă asigurarile impozite benzina, nu merită sa ai masină decat daca ai salariu 5000 de lei, sau soț europarlamentar sa-ti dea el bani, numai punem la socoteala reparatiile in caz de accidente, te ruineaza, ce masina ai ce marca?

| ASMA14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Un opel corsa c din 2005

| badpanda a răspuns:

In Italia 1.8 benzina costa cam 1800Euro/an la un salariu mediu pe economie de 1800.
La noi ar trebui sa fie macar 2000 lei.
Depinde putin si de clasa bonus -malus.
O sa dea toti faliment daca nu maresc preturile.
Am avut accident acum un an cu unul de la City care avea un Logan nou, ala platise 300 lei asigurare si asigurarea a platit dauna de 27000 lei.Cam de 100 de ori.Cum sa reziste.