| coco4782 a întrebat:

Salutare. Imi fierbe apa la un Freelander din 1999 2.0DI si nu ii gasesc problema. In bord, acul imi sta la normal, in vasul de expansiune apa fierbe iar ventilatoarele nu pornesc. Stiu ca in prima seara cand mi-a fiert au pornit ventilatoarele la a doua treapta de viteza, deci au mers normal, am avut un furtun spart, l-am inlocuit si de atunci doar fierbe fara sa reactioneze oarecum la acea temperatura. Am schimbat senzorul, am verificat releul, ventilatoarele, toate ok. Fierbe si da cu ea afara. In ulei nu vad pic de antigel, sau in antigel nu vad pic de ulei... Sa fie oare garnitura de chiulasa ciupita doar la cilindrii? Freon la AC nu mai am si compresorul nu mai porneste. Releul de la ventilatoare e acelasi de la AC, are 4 bobine pe el care actioneaza fiecare piesa care i-a fost destinata. Am apasat cu mana pe intrerupatoarele de la releu si pornesc ventilatoarele. Sa fie si asta o problema? Atunci cand mi s-a spart furtunul de antigel, mi-a curs antigelul si ciudat e ca mi-a disparut si tot uleiul din motor, observ turbina uda de ulei, in admisie am gasit ceva ulei, am facut schimbul si de antigel si de ulei si se comporta normal, nu are nicio scurgere, nu pierde nimic, doar problema cu fierberea. Poate sa-mi dea cineva vreun sfat?
Sa nu aud de service, ca service-ul meu preferat nu a stiut ce sa-i faca si m-a trimis la un service cu un electrician sarit de pe fix si nu vreau sa imi intre dansul prin relee si sa iasa pe toba de esapament, ca la altii care au mai fost laughing de cand am masina mi-o fac numai singur. Multumesc.

1 răspuns:
| DaniTDCI a răspuns:

Freonul nu are legatura cu incalzirea prematura a apei, nici garnitura de chiloasa, daca era rupta garnitura patrundea apa de racire in cilindrii, verifica bine termocupla, ceva nu e in regula de iti fierbe apa