| Rajsurajj a întrebat:

Salutare la toată lumea,va rog frumos sa mă ajutați cu un sfat, vreau să îmi cumpăr un Mercedes și nu știu care model este mai bun și mai rezistent dintre cele două variante.C class 2. 2diesel, sau E class 2.2 diesel, ambele din 2006

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, de ramas in drum nu prea se pune problema cu ele.
Ia E-ul, daca si tie iti plac balenele. Un minus la ele ar fi spatiul la picioare pentru cei din spate, mi se pare ca varianta Avantgarde este un pic mai lunga si mai ok la capitolul asta.

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i vorba de rezistenta aici, ca o masina din 2006 este foarte veche (16 ani), fiind super-uzata si va trebuii cu siguranta sa bagi gramezi de bani in ea, constant.
Cu banii care i-ai da pe un mecedes atat de vechi, ii poti da pe orice alta marca de masina, care este la jumatate din anii astia, adica 5-6 ani vechime si care nu va necesita atea reparatii.
Ma rog, asta-i parerea mea!

| Rajsurajj explică (pentru Violleta2022):

Iarta-ma că te contrazic un pic o mașină poate fi ea cat de veche eu cred că dacă o găsești întreținută te poate tine foarte mult timp chiar și 1000000 km sunt multe persoane care au aceste modele de Mercedes și încă sunt mulțumiți de ele, totuși mulțumesc de sfat, iarta-ma că nu îl voi lua în considerare stima

| dinaprilie a răspuns (pentru Rajsurajj):

Verificare de rampa, TEST DE COMPRESIE si verificare pe calculator. Asa iti poti face o idee. Dar sti si tu deja asta.

| Rajsurajj explică (pentru dinaprilie):

Pe mine mă bate gândul indiferent de modelul care îl voi lua să mă duc la reprezentanta sa ii fac test

| suntserios a răspuns (pentru Rajsurajj):

Ideea e in felul urmator. Fiind vorba de o masina veche de atatia ani conteaza ce gasesti in piata. Ca la urma urmei e greu dupa 16 ani sa mai vorbi care e mai buna si care nu. E clar ca e mai buna aia care a fost intretinuta mai bine din ceea ce gasesti tu. Asa ca tine doar de preferinte si de ce gasesti la vanzare.

| Rajsurajj explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos pentru sfat?

| 3824060673 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are nicio treabă una cu alta dragă doamnă, că iei un mercedes de 30 de ani sau că iei unul de 5 ani, o mașină veche are alte riscuri când te referi la mercedes, ca și avantaje de altfel. Eu personal decât să iau orice mașină mai bună la an dar mult sub cotă la orice altceva, a'și face la fel; audi a4, mercdes C sau E, bmw seria 3 berlină sau combi. Orice altă marcă înafară de cele 3 este compromisă cu 40%80% mai mult atât la mâna a doua cât și nouă

| dinaprilie a răspuns (pentru Rajsurajj):

Ok. Doar sa ai un poc lectia invatata. Cauta pe net despre ele sa vezi care sunt problemele inerente sa stii dupa ce te uiti la acel test. Oricum ai face verifica si compresia motorului. Succes!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rajsurajj):

Se vede ca nu ai avut niciodata o masina noua, sau relativ noua, daca vii cu mentalitatea asta.
Ma rog, eu doar ti-am spus propria-mi parere, nu te-a obligat si nici nu te-am contrazis, oricum vad ca esti hotarat sa cumperi o vechitura.

| Alex2024 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti mai taci naibii din gura ca nu te pricepi deloc la masini.

| Alex2024 a răspuns (pentru Rajsurajj):

Ce sa cauti cu vechitura la reprezentanta? Intreaba un rrom care trage rulota cu mertanu si o sa-ti spuna tot ce vrei sa stii.Acum al are model mai nou.da a avut si C si E din 2006.
Masina face fara probleme milionul de km.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti convin dotarile din C, ia-l pe ala.
E e prea mare pentru oras, iar consumabilele sunt scumpe. Sper ca iesi mai bine la intretinere cu C-ul.
Motorul 2.2 cdi e foarte bun.

| Rajsurajj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai capacitatea cilindrica sunt la fel, ambele au motor de 2.2 la ce te referi că E class este mai mare?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Rajsurajj):

Dimensiunile caroseriei sunt usor exagerate la E.
Daca parchezi la bloc sau prin subterane, e ceva mai complicat cu el. Trebuie sa-ti placa "balenele", ca sa fii multumit cu ea. Sau sa mergi mai rar prin oras.

| Rajsurajj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aaa pai lungimea caroseriei nu este o problema pentru că sunt obișnuit cu balenele, ex, acum am un A6, B6 2006, și astea sunt destul de balene, pe mine mă interesează la mașina când mă urc în ea și vreau să plec la drum sa nu stau cu frica că o să mă lase în drum, iar de Mercedesurile astea am tot auzit că faci cu ele milionul de km și nu te lasă în stradă

| relian a răspuns (pentru Rajsurajj):

Unia au condus se parte numa trotinete laughing ce or sa zica daca pui sa conduca S clase, ori BMW seria 7 laughing or sa zica cas vapoare, pai alea frate is masini, nu de astea de 2 lei.
Atat timp cat pe oprice drum intra si un TIR nu vad unia ce se plinga de un autoturism car fi mare.
Asa este mercedesu este o masina f buna, de aia si costa mult, pentru ca este de calitate, pentru ca vorba aia masinile sunt de 2 categorii
1-Masini germane
2-Alte alea
laughing

| Rajsurajj explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc frumos pentru toate răspunsurile, meriti fundiță?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Rajsurajj):

Cu placere!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Rajsurajj):

Da, de ramas in drum nu prea se pune problema cu ele.
Ia E-ul, daca si tie iti plac balenele. Un minus la ele ar fi spatiul la picioare pentru cei din spate, mi se pare ca varianta Avantgarde este un pic mai lunga si mai ok la capitolul asta.

| relian a răspuns:

Tu compapri 2 masini de clase diferite,pai cum care e mai bun? Normal ala de clasa supeprioarab,adica clasa E.
De la clasa E in sus is masini de lux,is mai bine facute,cu mai multe optiuni, cu motoare mai mari etc.
Chiar de are motorul la fel, alte chestii fac diferenta, chiar si la motor.
Probabil alte injectoare, alte sisteme, zic la clasa E.
Puterea la fel E ar putea avea mai multi CP decat C chiar daca ambele motoare is de 2.2 litri.

Baga si tu modelul,anul si vezi specificatiile la fiecare in parte.
Nu te lua dupa unia ce zic C,asculta ce zic, E da clasa, aia e masina, restul is trotinete umblatoare laughing masini is alea de la E in sus

Bine trebuie sa verifici masina, sa fii sigur ca totu este ok, cel putin sa nu aibe probleme ascunse de vanzator.Ar fi buna o scanare,chiar si cu un scaner de asta de buzunar,tot ai vedea daca toate sistemele is ok.
Plus de asta E este cu transmisie automata,nu lua C ca nu mergi sa faci sport in masina laughing sport daca vrei,mergi la sala, conduci si tu o masina ca omu nu ca alergatoru, sa strai sa scoti sa bagi intruna.
De scos si bagat o faci in alta parte laughing la masina trebuie sa stai lejer, sa fii linistit, etc, de aia e masina si nu sala de fitness happy

| Rajsurajj explică (pentru relian):

Oricum gândul meu este să îl fac un test la reprezentanta altfel nu îl iau, și app rămân pe varianta E class, 2.2 cdi facelift 2006 din cate mam documentat nu au problema cu pompa SBC

| Lukasssz a răspuns:

E-ul e ok.

| 3824060673 a răspuns:

Amândouă sunt la fel de rezistente, trebuie să ai noroc să nu aibă deja ceva

| Cristea202 a răspuns:

E class e mai premium și are și motoru mai mare, ia l pe asta.

| suntserios a răspuns (pentru Cristea202):

Loool, omul intreba de fix aceleasi motoare si tu ce ii zici?

| Cristea202 a răspuns (pentru suntserios):

Aaa scuze n am văzut. Oricum e class e mai "premium" cu toate ca e destul de vechi.

| Rajsurajj explică (pentru Cristea202):

Mulțumesc cris pentru sfat și eu tot la un E clasa mă înclin dar prefer sa mai aștept câteva păreri, stima

| Cristea202 a răspuns (pentru Rajsurajj):

Dar la banii aia ia ți e90 mai bine. De la Mercedes după mine merita e220 2015, dar e 15.000+, nu știu ce buget ai tu