| George0 a întrebat:

Salutare!
La un casetofon auto ce înseamnă 4x50?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câte 50 wați pe fiecare din cele patru ieșiri- arhisuficient in mașina ta!

| OldSoul a răspuns:

Ca poate "amplifica" 4 boxe de cate 50w fiecare.

| Panamax a răspuns:

Cum a zis domnul nicu ai 4 iesiri de 22 W reali fiecare.Doua in fata si doua in spate.

| nicu991 a răspuns:

Are 4 canale audio: 2 fata, 2 spate. 4* 50 wati este puterea sinusoidala maxima cu distorsiuni, cea reala este in jurul a 22 wati.

| George0 explică (pentru nicu991):

Bine.
Pai si eu daca pun 4 boxe pe masina de cate 300+ wati si RMS de peste 75 atunci imi poate explica si mie cineva mai indetaliat cum se explica 4x50?
Mie unul mi se pare putin, ma puteti face sa inteleg si eu?

| nicu991 a răspuns (pentru George0):

Nu poti sa pui boxe de putere mare pe unitatea playerului auto.
O putere muzicala de 75 wati necesita amplificator dedicat, respectiv unul cu 4 iesiri audio.
In domeniul auto, ca sa obtii o asemenea putere reala este nevoie de invertor DC-AC sau booster DC-DC ( circuite electronice inglobate intr-un amplificator dedicat). Cel auto nu are asa ceva, lucreaza pe plaja de voltaj 12-15v DC, iar daca te uiti la siguranta cu care vine echipat acel player auto poti inmulti cei 12v ai bateriei cu amperajul sigurantei si-ti va da puterea in wati pe care o consuma.

O alta idee, poti sa ai boxe de putere mica, ceea ce conteaza de fapt la ele este sensibilitatea in dB, de preferat peste 90 dB.

| Panamax a răspuns (pentru George0):

Tu poti sa pui ce boxe vrei, important este fie de putere mai mare decat puterea amplificatorului si sa fie pe 4 ohmi.
Ca pui de 3000W sau de 30W se va auzi la fel de tare daca au aceeasi sensibilitate.
De exemplu daca cele de 3000W au 88db si cele de 30W au sensibilitatea de 91db, cele de 30 w vor face presiune acustica dubla la aceiasi wati primiti de la amplificator si se vor auzi mai tare.

Boxele de 3000W cat si cele de 30W au 4ohmi, consuma aceeasi putere doar ca cele de 3000 rezista la 3000 cele de 30 rezista la 30.
Este legea lui ohm.

"Nu poti sa pui boxe de putere mare pe unitatea playerului auto." Fals. Poti da pui de 50. 000W daca au 4 ohmi.Cum poti sa pui si de 5W dar sa stai cuminte cu volumul sa nu-i. depasesti ca se poate arde.

| George0 explică (pentru nicu991):

Am înțeles, vad boxe ce au 300 W și 45RMS de asta zic.
Sau mai mult RMS.
Este vreo diferență între RMS și Wați?
Bun, eu dacă iau boxe cu peste 90 de decibeli am și bas pe ele acceptabil?
Nu stiu cum ăștia de la Opel au pus niste boxe atât de bune pe mașină însă au un bas la anumite melodii, dacă aș mai găsi ceva că ele sau peste ele ar fi minunat.
Boxe de la un Opel Astra g 2001

| George0 explică (pentru Panamax):

Am înțeles, mersi!

| nicu991 a răspuns (pentru George0):

Acei wati reprezinta puterea maxima la care poate rezista bobina difuzorului timp de cateva secunde sau chiar mai putin pana sa se arda. Puterea RMS, reprezinta puterea muzicala continua pe care o suporta acel difuzor.

Acel difuzor despre care zici ca ar avea 300 wati si 45 wati RMS, ar trebui teoretic sa aiba doar 90 wati peak power, nu 300.

Referitor la boxele auto, de regula cele destinate pentru fetele de usi sunt in gama de frecvente medii/inalte, pentru bass fiind necesar un subwoofer cu amplificator dedicat. Daca poti si-ti permite bugetul, poti luat o pereche de difuzoare ovale pe care sa le pui pe spate.
Acestea sunt mult mai bune in frecventele joase decat cele rotunde.

| George0 explică (pentru nicu991):

Am inteles. Pai asta e si ideea, eu am un opel astra g cu boxele din fabrica fara subwoofer si au un bas in anumite melodii extraordinar. De asta zic, n-am nevoie de un bass wow, insa ceva peste ce are masina, m-am cam obisnuit cu acesta.

| nicu991 a răspuns (pentru George0):

Bineinteles ca bass-ul ala poate fi dat de playerul audio si poate excela pe anumite frecvente. Daca il schimbi cu unul aftermarket o sa vezi diferenta chiar si cu difuzoarele stock ale masinii.
Personal am un Sony dsx a400bt iar ca specificatii are: bluetooth, nfc, conectivitate AUX, USB, 2 iesiri stereo RCA in spate + 2 iesiri RCA subwoofer, NFC, microfon pentru apeluri, 4*55 wati (teoretici) plus alte chestioare de genul iluminare in culoare rosu pe ritmul muzicii.