| aimullah123 a întrebat:

Salutare!
Nu ma pricep la masini asa ca vreau sa va intreb ceva care pare banal dar eu nu stiu.
De la ce vine la un bmw initialele "318D, e46 si M47D20(204D4)?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

D vine de la diesel - E46 e varianta modelului (sau seria cum o denumesc ei) M - de la motorrad diesel (motor diesel) si cifrele din nou seria motorului. Ai uitat de i - motor pe benzina mai usor de inteles

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

318D e format asa: 3 vine de la seria 3, clasa masinii. 18 vine de la motorizare, initial insemna motor de 1800cmc, dar apoi au inlocuit vechile motoare cu echivalente de alte capacitati. D-ul vine de la diesel.
M47D20 este codul motorului, dupa el poti afla multe detalii exacte, cum ar fi capacitatea motorului, puterea, sistemul de alimentare si piesele de schimb care se potrivesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iar e46 este modelul mai explicit al masinii.
Pentru ca BMW 320 (de exemplu), poate fi si din 1980, si din 1995, si din 2002, si din 2009, 2015, etc. Au folosit o denumire mai fixa pentru fiecare model:
e30 este BMW seria 3 de prin 1980+, pana prin anii '90, cand a aparut noul seria 3 la vremea aia, e36, care apoi a fost inlocuit de e46, dupa care a aparut e90, etc. Toate aveau cam aceleasi embleme pe spate (316, 318, 320, 325, M3 etc).