| sammy4evers a întrebat:

Salutare. nu prea ma pricep cu forumurile dar sper sa vada cineva intrebarea asta aici deocamdata.
masina: renaulte megane cabrio din 2007, 1.6, 16 v, benzinar.
am o eroare de vreo 2 luni cu electronic fault. care nu am avut timp si bani sa o fac. dar nu stiu daca de acolo pleaca treaba.
problema e nu imi mai afiseaza corect acul cata benzina mai am in masina si nici computerul de bord.
ieri am venit de la mare vreo 300 km. sa tinem cont ca am alimentat inainte sa plec la mare i'am facut plinul cu benzina de calitate, 98 si afisa ca am de mers 710 km, rezervor de 60l. ok inainte sa plec de la mare imi arata ca mai pot merge 350 km pana sa alimentez. de aceea n'am mai alimentat pentru ca banuiam ca imi ajunge. aproape cand sa ajung spre casa mai aveam vreo 10 km, ceea ce mi se parea in regula doarece computerul imi afisa ca mai am de mers 47 km. deci mai aveam vreo 10 km de mers, dar brusc mi s-a oprit motorul, cu toate ca mai afisa ca mai am 47 km de mers. am dat vreo 20 de chei sa porneasca si nimic. noroc chior ca s-a oprit fix langa o benzinarie. am impinso, m'a ajutat cativa oameni, vreo 5 metri sa intru langa pompe. am bagat de 50 lei benzina iar minunea a pornit la prima cheie. am plecat am parcurs juma' de drum el tot 47 km afisa ca mai am de mers (inca trebuia sa arate mai mult dupa alimentare). ajung acasa si surpriza imi ajunge acul pe zero si scoate si sunete ca trebuie sa alimentez. cam prea tarziu dupa ce ma lasase deja in drum...
problema ramane, am mers cu ea azi vreo 15 km iar martorul e tot pe zero. nu vrea nici in ruptul capului sa'mi afiseze cat mai am de mers dupa ce am alimentat cu aia 50 lei. pentru mine e grav ca nu stiu cand o sa ma lase in drum, cat mai am de mers inainte sa se termine combustibilul. daca a mai patit cineva asta, ce a facut. sau stie un forum bun anuntati'ma si pe mine. toata stima!

1 răspuns:
| SoulReaver a răspuns:

Se poate sa fie de acolo dar, verifica si pompa de benzina din rezervor, sa nu fie plutitorul spart sau defect. Daca e plin cu benzina se scufunda si acul arata ca nu ai benzina.