| BIBINHO a întrebat:

Salutare, o problema rar intalnita la un Audi a4 b7 2008 2.0 Tdi 140cp quattro cod motor BPW.
In timpul mersului in treapta de viteza masina merge normal, trage dar in unele momente, nu mereu cand o scot pe liber se opreste motorul instant fara sa dea semne, foarte lin.
Am schimbat senzorul rpm de la arbore iar dupa schimbarea acestuia face la fel, ba chiar mai mult s-a aprins si martorul check si martorul de bujii care palpaie continuu, specific ca masina porneste perfect nu scoate fum, trage foarte bine.
A mai patit cineva asa ceva?
Acum dupa schimbarea senzorului mai da si o eroare p0546 gas exhaust gas temperature senzor bank 1.
Pana sa schimb acel senzor masina doar se oprea cand o scoteam pe liber. Acum a aparut si eroarea asta. Pana acum si cand se oprea nu avea nici o eroare.

1 răspuns:
| UserRo10 a răspuns:

Mie imi suna a clapeta EGR blocata. Nu se mai poate inchide de la depuneri si baga prea multe gaze in admisie