| mafiaa a întrebat:

Salutare. Pana ieri imi caraia in masarier si intra putin mai greoi in a intaia si a doua, aseara din cauza lucrarilor pe A1 am facut 4km intr-o ora si nu voia sa mai intre in a intaia si a doua decat cu motorul oprit ( in a 3-a, a 4-a si a 5-a intra lejer, nicio problema) pana acasa si-a revenit si am reusit sa bag in a intaia fara sa mai opresc motorul. Intrebarea e urmatoarea, eu am schimbat discul de ambreiaj de doar un an si nu conduc chiar asa nervos sa-l fi distrus in doar un an. Se poate sa fie de la altceva gen rulment sau placa de presiune?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba doar de discul de ambreiaj. S-ar putea in curand sa iti cedeze. Pe mine m-a lasat ambreiajul de tot cand veneam din concediu si mai aveam vreo 250km pana acasa. Du-o la un service urgent, sa nu ramai fara ea cand ai mai mare nevoie. Fix asa am patit si eu la plecarea in concediu si la intoarcere m-a lasat in drum.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Inlocuieste kit-ul ambreiaj si cutia de transmisie!

Răspuns utilizator avertizat
| mafiaa explică:

Acum am venit de la service, se pare ca era doar o problema minora, mai trebuia strans cablul de ambreiaj, nu se apasa pedala suficient si cand se incindea facea figuri.