| SynapseNinja a întrebat:

Salutare! Pentru cineva care a luat permisul de curând (mai puțin de 1 an) ce motorizare îi este recomandată? Am auzit că o motorizare de un 2.0 tdi, diesel, 150 de cai îi este ok, dacă știe să o stăpânească ok. Vă zic din ce am auzit și eu. Nu vreau bătaie de joc și vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pentru incepatori e de preferat in primul rand o masina mica in dimensiuni ca sa te obisnuiesti cu parcarea adica nu genul audi A8 care e o limuzina mare greoaie si LUNGA
Pe de alta parte nu recomand tractiune spate si nici integrala caci chiar daca integrala e cea mai buna asta vine pe masini mai sportive deci cu oarece putere si costa si mai scump.
Deci cea mai buna masina pentru tine asa cum o vad eu ar fi o masina pe benzina (nu diesel, dieslul e un rahat care va disparea de curand sau vei plati o taxa de poluare in marile orase) cu un motor sub 2000 cm3, tractiune fata, de fapt nu conteaza asa demult cati cai are o masina dar pentru inceput e recomandat sa aiba mai putini de 150. Referitor la caii putere, de exemplu o masina cu 300 de CP si 2000 kg e mai slaba in performanta decat una de 250 CP dar 1300 kg, deci nu CP sunt totul si nici macar cilindreea totdeauna.
O benzinara 1.4-1.6-1.8 cu motor aspirat e tot ce trebuie, motorul fara turbo daca a fost bine intretinut nu are moarte.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un incepator este ideal un motor de 1.4 sau 1.6, ca sunt masini mici, usor de condus, usor de parcat, usor de strecurat in trafic, consum f mic de benzina sau petrol si se invata excelent pe ele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice motorizare e buna daca stii sa te abtii.

| davidgati1 a răspuns:

Motorul de 2.0 tdi ii prea puternică pentru incepatori mai ales dacă ii tractiune spate.Motorul perfect pentru incepatori ii maxim 1. 9tdi skoda octavia 2. De prima masina trebuie sa fie tractiune fata pentru ca ii mai usor de controlat iarna.Cea mai bună alegere ar fi opel astra 1.6 benzina si Bmw e46 1.6 benzină.

| SynapseNinja explică (pentru davidgati1):

Mulțumesc frumos. Tracțiunea integrală este bună pentru începător?

| davidgati1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Da,dacă ii o masină de off-road cand mergi pe drum nu bloca niciodata diferentialul ca ii tare periculos te poti rasturna. ii bun pentru incepatori fiindca ii mai usor de parcat si vei avea aderentă si tractiune intodeauna.

| SynapseNinja explică (pentru davidgati1):

Ok, mersi frumos. Sincer să fiu, off-road nu prea mă pasionează așa mult, în general. În general, îmi plac mult facelift-urile și sedanurile (berlinele) și maxim SUV-urile, dar alea precum T-Cross sau, maxim, Tiguan. Alea ca Touareg, nu îmi plac așa înalte, sincer să fiu. Nu că aș avea bani de Tiguan, Touareg sau T-Cross... dar zic ca fapt de vers, ca o comparație.

| davidgati1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Si cand iti cumperi o masina uitete ce nivel de poluare are cel mai bun ar fi euro 4/5, euro 6 ii deja scump de intretinut ca trebuie sa bagi ad-blue si un bidon de 20 de litri de ad-blue ii 200 euro si in fiecare an trebuie schimbat

| suntserios a răspuns (pentru davidgati1):

Sunt mega curios cum e mai usor de parcat faptul ca e 4x4

| suntserios a răspuns (pentru davidgati1):

20 litri de adblue nu trec de 70-80euro, nu il mai dezinforma atat

| davidgati1 a răspuns (pentru suntserios):

Eu asa am știut ca ii 200 de euro de la o cunsotință

| davidgati1 a răspuns (pentru suntserios):

Parchează mai ușor fata te tracțiune spate

| suntserios a răspuns (pentru davidgati1):

De ce parcheaza mai usor?
cum?
ce proces din tractiunea integrala ajuta la parcat?