| 6991Oliver a întrebat:

Salutare soferi...am si eu o mica nelamurire cu privire la prioritatea de trecere cand semaforul e pe verde si-anume: Cand fac stanga trebuie sa dau prioritate la cei ce vin din sens opus si pietonilor, pe sensul meu, stiu asta, numai ca eu nu-s lamurit exact daca sunt obligat sa le dau prioritate si la cei care vireaza la dreapta atunci cand eu fac stanga pe verde iar ala care face dreapta nu are verde intermittent...In situatia asta trebuie sa-i dau prioritate fiind situatie de egalitate? Sau de unde stiu ca el are verde intermittent (eu venind din sens opus)? Astept raspuns numai de la soferi, cei ce conduc aproape zilnic.

5 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Mai citeste o data despre prioritatea de dreapta si te vei lamuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai semafor special pentru stanga si e verde ai mereu prioritate
daca e semafor normal si tu virezi stanga atunci trebuie sa acorzi prioritate si celor care merg inainte si celor care fac dreapta pentru ca si ei au verde la locul lor

| relian a răspuns:

Nu stiu cum spune regulamentu, ma refer la explicatie, dar asa este cum ai spus tu dai prioritatea la cei de pe sensul opus care merg drept sau fac la dreapta, cit si pietonilor care au si ei verde dar nu pe directia ta ci pe directia unde doresti sa faci stinga.Pe directia ta pana sa faci stinga pietonii au rosu.Acum logic ar fi de ce sa-i dai prioritate aluia din sens opus, dar care face dreapta? Mie mi se pare ca are prioritate el pentru ca sensul este al lui, iar tu ai veni de fapt de pe alt sens din directie opusa, deci e deja prea mult, ma refer sa fie ceva sa-i ai tu prioritate.Deci este sensul lui de mers asa ca poate merge inainte sau la dreapta, o face de pe sensul lui si pe partea lui.Tu esti deja din directie opusa si trebuie sa treci si peste alt sens, adica sensul aluia care face dreapta, ca urmare tu ii incalci sensul de mers, de aia cred ca el are prioritate.Asa cred eu, dar nu stiu poate regulamentul explica altfel sau nici nu-ti da explicatie, iti baga o fraza prioritate de dreapta si aia e tot.Tu de fapt ai cerut lamuriri, ca asa oricine iti poate spune prioritatea de dreapta.Deci tu vrei sa stii cum au ajuns aia la decizia astaeu asa ma gandesc car fi.Deci odata ce tu incalci sensul altuia de mers e logic sa dai prioritatea aluia.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Majoritatea intersectiilor au semafoarele pe verde pentru ambele directii si trebuie sa-i dai prioritate la ala care merge drept sau face dreapta. Fiind egali dpdv al semaforului se aplica prioritatea de dreapta, asta insemnand ca dai pr la tot ce vine din dreapta indiferent ce directie iau ei. Cei care fac stanga ca si tine nu ai treaba ca fiecare o ia pe scurtatura pe stanga. Semafoarele din orasul tau le inveti cu timpul care au v intermitent. Unde nu stii atentie mare. Decat sa te pocnesti cu unul ca ai prioritate mai bine cedezi un drept si scapi teafar. Sa fii preventiv te scapa de multe belele, umbla destui nauci pe drum.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca tu ai verde are si el verde si are prioritate.
Cand el are verde intermitent de obicei tu ai rosu.