| PringAloe a întrebat:

Salutare, Sper sa nu ma lungesc prea mult, am o problema... am un atv cumparat de nou din 2014 motor de 300cc, prin 2015-2016 mi s-a stricat ambreiajul... deoarece m-am blocat cu el intr-o balta mare de noroi. Chestia e ca nu am stiut ca e pamant moale acolo si am mers cu 10-12km h pana sa ma blochez si am turat atv-ul foarte tare in ziua aia sa il scot. Dupa ce l-am fortat cam 30 minute ( prost si eu ) l-am scos, ziua urmatoare cand sa plec cu el si nu mai intra in viteza. Cand am fost cu el la un mecanic mi-a aratat ca era topit ambreiajul. Am cautat foarte mult unul chiar si SH dar nu se potrivea. Asa ca el a zis ca pune ceva gen Cauciuc de frana ceva de genul cica un material foarte rezistent. Asa ca a curatat ambreiajul respectiv si i-a pus cauciucul asta, intr-adevar mergea super bine. Chiar si pana in momentul de fata merge doar ca de la o vreme nu mai intra bine in viteza. Uneori trebuie sa opresc motorul si sa il pornesc iar ca se intre si azi mai nou am vazut ca atunci cand accelerez mai brusc se simte ca si cum ar sari lantul sau nu stiu cum sa va zic e ca si atunci cand mergi cu bicicleta si schimbi "viteza" iar inainte nu se simtea. Pe langa asta se tureaza mult gen in 4500 turatii si se mareste greu viteza, acum 1 an am prins 90 cu el. I-am dat cat mi-a permis drumul dar acum mai mult de 65 asa nu se duce si se tureaza foarte tare ca sa ajunga la viteza aia..gen 6000 inainte nu era asa. Eu ma gandesc ca poate e de la ambreaiaj ca poate s-a mai tocit? Dvs ce parere aveti?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la mecanicul sa-ti faca din nou ambreiajul.

Parerea mea este ca trebuie sa inveti schimbarea de viteza si sa "simti" turatiile aferente. tongue

| PringAloe explică (pentru Bula):

Are CVT automatic... nu trebuie sa schimb eu viteza... la viteze ma refer L H N R, eu merg pe H, ca N-ul e ala liber si R se stie, L o folosesc cand urc drumuri de munte.

| Bula a răspuns (pentru PringAloe):

Daca se tureaza la 4500 ture cu automat, atunci nu este reglat bine.
Mai bine foloseste schimbare manuala, daca ai posibilitate.